| Caood a întrebat:

Voi lua 7-8 in teza și m-am pregătit mult, și învăț și am fost cel mai bun dar când am intrat la gimnaziu, învăț dar nu i-au note așa mari nu știu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| IulianCreativ a răspuns:

Bun
Fiatent pentru a lua note bune nu trebuie sa te strofoci prea tare deoarece vei fi stresat.
Inainte de test incearca sa iesi prietenii pe undeva si sa te distrezi.
Schema artata cam asa:
ziua 1=invatat
ziua 2=relaxare
ziua 3=test
ziua1-ziua2-ziua3
Bafta.

3 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Sper ca nu era teza la romana ca 7-8 e mult pentru cum ai scris iau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa incerci sa inveti prin alte metode. Nu doar cele pe care ni le spun profesorii sunt valabile. Poti invata prin diagrame, tabele, etc. Succes!

| almirock a răspuns:

Păi un prim pas ar fi să înveţi să scrii...
Ai pus cratima greşit la "i-au", această formă este fără cratimă.
E "iau" când vine de la „a lua" şi pot să-i adaug eu/ei/ele: eu iau, ei iau, ele iau.
E "i-au" când pot să-l completez cu:
– lui/ei: I-au dat (lui/ei) voie să…
– pe ei: I-au anunţat (pe ei).