| anonim_4396 a întrebat:

Voi scrieti despre cartile pe care le cititi? Faceti recenzii? Sau fise de lectura?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, dar mai citesc recenzii.
Dar mi le notez, la fel ca și filmele, ca să am o evidență cu ce am citit / văzut.

5 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Nu,doar dacă mi se cere asta.Şi dacă vreau.

| aXy99 a răspuns:

Nu. Nimic.

| AFR81 a răspuns:

Nu. Doar notez titlul intr-o agenda, ca sa am o evidenta. Ca sa stiu cand am ajuns la cifra o mie happy
De asemenea, mai fac scurte rezumate in Word ale operelor pe care le consider foarte importante. Am facut la "Al Doilea Razboi Mondial" de A. Beevor si urmeaza la "Istoria Romana" de Th. Mommsen.

| Mayar a răspuns:

Eu, de exemplu, aloc un anumit playlist - muzica instrumentala, fara versuri ce imi distrag atentia - pentru fiecare carte in parte.
Apoi, cand vreau sa imi amintesc cartea sau portiuni din carte, ascult melodia/melodiile respective si totul imi revine in minte. Practic, stochez amintirile si parerile mele in memorie, iar 'parola' pentru a le accesa este muzica.
Am descoperit treaba asta in mod acccidental, iar acum sunt bucuroasa ca am facut-o.

Si nu, nu scriu nimic nicaieri despre cartile pe care le-am citit, nici macar nu mi le-am notat pe o lista. Le citesc pentru ca imi place sa citesc, iar daca mi le amintesc sau nu e un test daca au fost bune si a meritat sa le citesc, au ramas impregnate in memorie macar titlurile lor, sau nici macar atat.

Dar tu? Spune-newinking

| Sami4041 a răspuns:

De obicei nu cel mult spun prietenilor mei daca cartea merita citita sau nu