| Eugeniusu a întrebat:

Vreau sa citesc o carte, insa n-am habar ce gen. Am 18 ani, dar n-am citit niciodata o carte serioasa (una groasa din care pot invata ceva), doar rezumate, povesti scurte... d-astea. Vreau sa spun ca nu m-a pasionat toata chestia asta cu cititul, preferam serialele, filmele, iesirile si statul degeaba. Acum doresc sa-mi gasesc o carte buna pe care s-o citesc. Pe voi ce carte v-a pasionat inca de la citirea primei pagini, cand n-aveati habar ca va place sa cititi carti?

Răspuns Câştigător
| Dumitrescu_Emanuel_1974 a răspuns:

Încearcă aici. Există și pdf și există și engleză dacă vrei. Caută pe google.
https://www.google.se/......https?/url

În general, îți recomand să nu incepi cu clasici. Există riscul să te i înăbușe înainte de a-ti fi făcut"încălzirea", Unele lucrări clasice sunt chiar anacronice și absurd misogine. Cehov e excepție :-)
Dar nu citi nici banalități, infantilisme sau amor siropos, că te vor acapara.

Mai poți încerca Omul din Beijing sau alte cărți de Henning Mankell, scriitor suedez.
Succes!

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://www.bestseller.md/ebooks/carti-gratis.html?cat=364
Iti recomand literatura usoara ca: Cei trei muschetari, Dupa 20 de ani, Contele de Monte-Cristo, Ivanhoe, etc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Biblia ai citit o?

| justanotheruser99 a răspuns:

Ai putea incerca Anna Karenina de Lev Tolstoi. Este o carte pur si simplu geniala, o recomand cu toata increderea. Destul de recent am recitit o alta carte care mi-a placut foarte mult. Chiar m-a lasat pe ganduri. Se numeste Portretul lui Dorian Gray de Oscar Wilde. Din acest roman, chiar poti invata multe, atat timp cat stii sa il interpretezi. Totodata ai mai putea citi de la Dostoievski, Fratii Karamazov. E o carte buna, in adevaratul sens al cuvantului, spre deosebire de majoritatea cartilor contemporanilor. De asemenea recomand si Paulo Coelho, in cazul in care iti place filosofia, stiinta, psihologia sau sa reflecti asupra celor citite. De mentionat e faptul ca nu sunt pentru oricine aceste carti. Ai nevoie de cateva cunostinte sa intelegi contextul in care s-au scris si mesajul transmis, in spatele cuvintelor.
In orice caz, sper sa fie pe gustul tau. Lectura placuta! happy

| ALGator a răspuns:

Încearcă " Mujicii" sau alte nuvele de Cehov. Nu e învechit. S-ar putea să te bucure.
Există și electronice dacă cauți pe web.
Sau cărticica "Ce este viața" de Schrödinger.
https://www.google.se/......https?/url

| Eugeniusu explică (pentru ALGator):

Nu stii alt site unde pot citi online, fara sa descarc nimic? Imi starneste curiozitatea titlul asta "ce este viata". Multumesc!

| Dumitrescu_Emanuel_1974 a răspuns (pentru Eugeniusu):

Încearcă aici. Există și pdf și există și engleză dacă vrei. Caută pe google.
https://www.google.se/......https?/url

În general, îți recomand să nu incepi cu clasici. Există riscul să te i înăbușe înainte de a-ti fi făcut"încălzirea", Unele lucrări clasice sunt chiar anacronice și absurd misogine. Cehov e excepție :-)
Dar nu citi nici banalități, infantilisme sau amor siropos, că te vor acapara.

Mai poți încerca Omul din Beijing sau alte cărți de Henning Mankell, scriitor suedez.
Succes!

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Pe mine legendele olimpului sau carti de jules verne ori ion creanga. Merita citite aceste carti. Filme sau seriale cate sa vezi.

| Felissa13Eden a răspuns:

Ana Karenina.
Idiotul.
Rosu si Negru
Romanul adolescentului miop
Adolescentul
Fratii Karamazov

Răspuns utilizator avertizat
| Andreea7000 a răspuns:

Hei. Mie mi-a plăcut mult Scaramouche. E un gen de carte care te captivează, dar daca vrei ceva mai,, contemporan" sau mai de consum îti recomand Triplu H, Îngerul Noptii, Girl Online.
Sigur gasesti tu ceva sa uti placa. Succes!

| Atrielle a răspuns:

Salut, eu ti-as sugera carti cu tematica de psihologie, dar nu chestii complicate, cel putin nu pentru inceput. Ai putea sa citesti despre urmatoarele teme care cu siguranta iti vor folosi si pe viitor: Managementul conflictelor, Tipuri de personalitati, Leader versus Manager, Manipulare & Influentare, etc.
Multa bafta si sper sa-ti placa! happy

| Eugeniusu explică (pentru Atrielle):

Nu imi poti recomanda tu o carte despre tipuri de personalitati?

| Atrielle a răspuns (pentru Eugeniusu):

Salut,
Codul personalitatii - Travis Bradberry
Spor la citit! happy

| Dumitrescu_Emanuel_1974 a răspuns:

Sirenele de pe titan

| Andreeaxcghk a răspuns:

„Numara stele, o poveste din Copenhaga" a fost prima carte care mi-a starnit pofta de lectura
De atunci am recitit-o de nenumarate ori
Subiectul abordat este in principal dominatia nazista din secolul 20, in ochii unei fetite de 10 ani.
Este o carte foarte emitionanta si daca o citesti si iti place, carti asemanatoare sunt Baiatul cu pijamale in dungi sau Jurnalul Annei Frank, povesti ce nu tin deloc de domeniul fantasticului.
Nu sunt carti prea grele dar au un mesaj foarte profund de transmis.

| Fotbalista8 a răspuns:

Mizerabilii de victor hugo
David cooperfield de charles dickens