| Frumusica123456789 a întrebat:

Vreau sa citesc o carte... Voi ce imi recomandati?

18 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Dubla constrangere si toate cartile Sandrei Brown

| drhotzu a răspuns:

Ce gen? scrisa de roman, sau internationala?

| Aberdeen a răspuns:

Buna!(sunt clasa a 6-a)....cartile pe care ti le recomnd sunt foarte interesante si merita citite:
*-casa noptii(P.C Kast);
**-Lorelai(ionel teodoreanu);
**-mara(ioan slavici);
***-pitulicea(resat nuri guntekin-un autor strain);
-ciresarii(constantin chirita)
*-la medeleni(ionel teodoreanu)
-cronicile lumii pamantene(lucia troisi);
**-ulita copilariei(ionel teodoreanu);
-piciul(alphonse daude);
**-corigent la limba romana(ion minulescu);
-winnetou;
-si mai sunt foarte multe romane frumoase... daca imi mai aduc aminte o sa te anunt;

*cele marcate cu stelutastar sunt de dragoste;

P.S:eu le-am citit pe toate cele mentionate mai sus, deci in cazul in care o sa te apuci sa citesti din ele si ai neclaritati sa ma intrebiwinking(pentru ca aceasta nu este cine stie ce lista intermediara luata de pe net, ci doar cateva romane-frumoase-pe care le-am citit)

sper ca te-am ajutat.o seara placuta si SPOR LA CITIT happy.

| XBrunetteX a răspuns:

Carti de Alexandre Dumas, daca ii place drama, intriga, si daca iti plac razboaiele.

Iti recomand si :
Frankenstein de Mary Shelly
Valea papusilor de Jaquelinne Susan (nu stiu daca am scris bine numele...)
Teatru de Moliere
Dama cu camelii de Al. Dumas -fiul
"Colind de Craciun" si "Omul bantuit de fantoma si pactul cu fantoma" de Charles Dickens
Mizerabilii de Victor Hugo.

Bafta!

| Solsagan a răspuns:

Papillon de Henri Charrière.

| feraryyy78 a răspuns:

Jules Verne-O calatorie spre centrul Pamantului sau Michael Scott Alchimistul sau cartile acelea cu vampiri, deoarece fetelor le plac foarte mult.

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

"Universul intr o coaja de nuca" - Stephen Hawking.
Shogun - Clavell
Winnetou - May
Fundatia - Asimov

| PanteraNeagra1999 a răspuns:

The Vampire diaries-intoarcerea [suflete umbra]

| andreeaoprea a răspuns:

LA Rascruce de vanturi, Emily Bronte.

| NELLSON a răspuns:

Colt Alb - Jack London
La mijloc de codru - Mihai Eminescu
Iarna - Mihail Sadoveanu
Darurile - E.T.A Hoffmann
Bafta

| DuuuDiiiiXXXXX a răspuns:

Eu iti recoman o carte de copii:
Jurnalul uni pusti sau pustoaice
Dar daca ai o varsta mai inaintata pot sa iti recomand si alte carti pe care le-am citit si eu!

| Animefan13 a răspuns:

Pai depinde...ce varsta ai, ce genuri iti plac

| Mdeaaaaaa a răspuns:

Ce iti convine tie, ce iti place mai mult!

| bossuy a răspuns:

Baltagul -Mihail Sadoveanu
Singur pe lume, Padurea Spanzuratilor

| MădwMaary a răspuns:

Depinde de varsta ta.
Eu am citit cartea,, Generala, cei mai naspa ani din viata mea``. Mi s-a parut o carte interesanta. Am mai citit si,, Jurnalul unui pusti`` nu stiu sigur ce volum, deoarece am imprumutat-o unui coleg. Sper ca ti-am fost de ajutor :*!

| GabiFaster a răspuns:

Moby Dick - E o poveste super tare!

| 978653421 a răspuns:

Daca vrei romane de dragoste citeste jane eyer, 10 negri mititei, maitreyi, invitatie la vals