| UnleashedPsycho a întrebat:

Vreau să citesc seria Dune şi am nevoie de o părere. În general nu prea mă axez pe cărţi SF, nu pentru că nu mă împac cu genul, ci pentru că sunt obişnuită cu altceva.
Prin urmare, merită citită?

5 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Absolut, e una din cele mai bune carti din lume.
dar pe de alta parte trebuie sa ai un anumit tip de minte ca sa-ti placa, sa ai mintea deschisa ca sa-ti poti imagina o lume cu totul diferita. deci daca-ti place genul fantasy e probabil ca-ti va placea si Dune, daca-ti place insa genul mai realist probabil ca nu.

| Klepto a răspuns:

Nu sti niciodata daca o sa-ti placa pana ce nu incerci sa o citesti.Eu ca un impatimit al genului o sa o urc in slavi ca mie mi s-a parut geniala, alta persoana o sa spuna ca nu se merita si ca nu i-o placut.
A fost pe lista mea de carti care trebuie citite, eu nu am regretat ca am citit-o, dar aici vorbim de gusturi, care dupa cum stii, nu se discuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, merita citita.
Dar volumul "Dune" este cel mai interesant. Celelalte au fost scrise in completare datorita succesului acestui volum. Vei constata ca nu este tocmai F(ictiune) ci mai mult S(tiinta). Pe de alta parte, este explicatia laica in viziunea autorului despre felul cum s-a nascut religia si credinta intr-un "trimis".
Desi mie imi place genul SF, sint de acord ca nu toate cartile sint bune. Sint citiva scriitori de valoare si merita cititi. Succes la lectura.

Răspuns utilizator avertizat
| marykaterineganea a răspuns:

Da,chiar merita.Eu am citit primul volum si abia astept sa incep urmatorul.