| mihai2092 a întrebat:

Vreau sa ma apuc sa citesc carti clasice. Stie cineva cu ce as putea sa incep? Cu alte cuvinte, ar trebui mai intai sa citesc scriitori rusi, englezi, francezi, romantici, realisti? Care sunt cei mai usori?

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Trebuie sa citesti literatura buna care raspune gustului tau de acum. Citind, gustul iti va evolua repede catre literatura moderna si postmoderna. Pe de alta parte, si problematica cartii trebuie sa te intereseze. Pentru inceput, mergi pe incercate, Dickens, Jane Austen, Victor Hugo. Ce nu te captiveaza dupa 70 de pagini, renunti si incerci alta, eventual si alt autor, dar, cum ai zis si tu, autori consacrati. Salut.

| corolav a răspuns:

Referitor la plăcerea de a citi, vezi titluri de cărți excelente în răspunsurile lui „corolav".
Chiar și românii au scris cărți excelente.
Lectură plăcută! Să ai sănătate!

| Aberdeen a răspuns:

Stendhal! Începe cu Stendhal... „Roșu și Negru".

| Aberdeen a răspuns (pentru Aberdeen):

...și apoi faimosul William Shakespeare. Ne auzim după ce termini cu aceștia!

| Cuvântul1 a răspuns:

Ma gandesc ca nu ai citi foarte mult, incat cauti ceva usor. Nu pot sa iti recomand nimic.Tu trebuie sa iti gasesti cartile care crezi ca le-ai putea face fata.

| Annnnnie a răspuns:

Recomandarea mea este să nu începi cu rușii, pentru că ei au o literatură mai grea. Începe cu scriitorii englezi (Jane Austen, surorile Bronte etc.). Poți să încerci din fiecare o carte mai micuță, să vezi dacă prinzi gustul clasicismului. Citește ce-ți place~
Lectură plăcută!

| AlexandruBGD a răspuns:

Eu ti-as sugera sa citesti o carte extraordinara pe nume "Forta gandirii Pozitive". Si din ce spui tu, scriitori romantici.
>> Sper ca te-am ajutat.