| ana112233 a întrebat:

Vreau sa scriu o carte despre vampiri,stiu ca veti spune ca sunt multe carti,ca toata lumea scrie despre vampiri etc,doar ca eu nu vreau sa o public sau ceva,vreau sa o fac pentru mine si,daca e buna, sa o dau sa citeasca la apropiati.Imi doresc asta de mult si avut cateva incercari,dar as vrea sa va intreb daca imi puteti da idei,sfaturi etc sau ce subiect v-ar placea sa aiba o astfel de carte, despre ce sa fie vorba.Multumesc pentru raspunsuri, dau funda!

4 răspunsuri:
| bogdan72 a răspuns:

Cine a spus ca toata lumea scrie despre vampiri? Nu, nu! Au mai ramas si oameni cu capul pe umeri...

Lasand la o parte gluma si comentariul meu sec, cauta sa dai un substrat, o semnificatie profunda textului tau. Pana sa apara romane fantasy-teen-drama-uite-te-la-mine-sunt-o-carte-pentru-adolescente, vampirul era o fiinta mitologica, folclorica, legendara si asa mai departe. Cauta, mai bine, sa folosesti sensul originar (din traditie sau din cartile mai vechi despre vampiri - Dracula, Domnisoara Christina) in care vampirul este o fiinta supranaturala, transcendenta, mistica, nu un om normal, de obicei intre oameni normali, care, printre alte lucruri, mai suge si sange.

| mihaelaalol a răspuns:

Incearca sa ai ca personaje o fata oarecare, care intalneste un tip(care e vampir) si se indragostesc(da nu imediat).Ea la inceput nu stia ca el e vampir si ca avea de gand sa o transforme si pe ea intr-unul.O transforma in cele din urma si ea afla ca mai exista si altii in oras, si cu totii fac un grup.

Doar la ideile astea m-am gandit(pana acum)
sper ca te-am ajutat!big grin

| irina41099 a răspuns:

Vampirii. Îmi plac mult şi ce îmi doresc să văd în cărţile sau poveştile cu vampiri este diferenţele de caracter, când vampirul era om şi după câţiva ani de când a devenit ceea ce e. Cât despre idee, ce zici de un liceu al vampirilor?

| LadyMelian a răspuns:

Mie personal mi-ar placea sa citesc o carte in care se reflecta imaginatia autorului, nu a mea. Daca vreau o carte in care sa scrie ideile mele atunci ma apuc sa scriu eu respectiva poveste.
Fa-ti cont pe http://www.wattpad.com/ si citeste povestile scrise de altii, pentru inspiratie si idei. Poti sa iti postezi acolo cartea si sa faci cunostinta cu alti oameni care scriu.Ei vor citi povestea si isi vor exprima parerea, astfel afli daca place si unde mai trebuie imbunatatita.