| Nico1368205 a întrebat:

Vreau si eu romane a caror actiune se petrece in Bucuresti.

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

"Sfîrşit de veac în Bucureşti", " Aurul negru", " Cel mai iubit dintre pămînteni", "Marele singuratic", " Strada galoşului", " Sînt o babă comunistă", "
"Muzicuţa cu schimbător", "Golanii", şi " M-am făcut băiat mare" (toate trei de Nicuţă Tănase)
"Facerea lumii" şi " Balonul e rotund" de Eugen Barbu.
"Chinuiţii nemuririi" de Victor Papilian.
" Ucenicie printr e gloanţe " de Petre Sălcudeanu.
"Scrinul negru " şi " Bietul Ioanide " de George Călinescu.
"Limuzina neagră", " Moartea vine pe bandă de magneto -fon", " Balthazar soseşte luni", " toate de Haralamb Zincă
" Fotbal pe pîine " de Neagu Rădulescu.

| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi'-Camil Petrescu
"Panza de paianjen"Cella serghi
"Elevul Dima dintr-a saptea"-Mihail Drumes(partial, pentru ca actiunea incepe in localitatea Domesti, continua in Craiova, undeprotagonistul devine licean, apoi merge impreuna cu iubita lui Lotte la Bucuresti, unde are loc logodna lor, cateva saptamani fierbinti de iubire si apoi tentativa esuata de sinucidere, deci se petrec in capitala destule episoade ale povestii de dragoste, iar revenirea dupa 15 ani se face la Craiova, unde cei doi logodnici de pe vremuri afla ca au rezistat presupusei otraviri, se reintalnesc si realizeaza imposibilitatea continuitarii relatiei lor, iar apoi Grig Dima se duce in Bucuresti, unde o intalneste pe Iona, a fiica unui vecin al familiei sale, pe care o ceruse cu ani inurma de sotie, in gluma, si isi reinoieste, de data aceasta la modul serios, promisiunea de a se casatori cu ea, deci alte evneimneten importnate ale actiunii petrecute in Bucuresti, ceea ce m-a facurt sa includ si acest roman in lista)
"Cimsigiu & comp."-Grigore Bajenaru
"Buna dimineata, baieti!"'-Grigore bajenaru
Toate romanele enumerate de mine descriu Bucurestiul interbelic. Sper ca te-am ajutata! Succes is lectura placuta!

| Nico1368205 explică (pentru Euletitia):

Le-am citit pe toate mai putin Elevul Dima dintr-a saptea. Multumesc frumos :*

| mary4048 a răspuns:

Groapa-Eugen Barbu
Apararea are cuvantul-Petre Belu

| IulianaRC a răspuns:

Buna. ''Ceanura pentru un suras '' de Rodica Ojog-Brasoveanu

| ruWssOiaLnF a răspuns:

Enigma Otiliei-George Calinescu
Maidanul cu dragoste-George M. Zamfirescu