| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Oare ce fac scriitorii si poetii cand sunt in pana de idei si parca nu mai au chef sa continue lucrarea?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fac chef cu prietenii, sa capete inspiratie...
... sau sa-si alunge ideile negre...

| flixbuster a răspuns:

Inspiratia nu vine la comanda. Creatia nu este o munca de rutina.

Creierul oamenilor creativi nu functioneaza "standard". In plus, de multe ori, scriitorii/poetii au vicii mai mult sau mai putin ciudate/grave. Alcool, droguri, sex si multe altele. Dupa ce isi satisfac viciul li se dezlantuie creativitatea.

Uite un articol interesant: http://writerswrite.co.za/writers-of-substance-abuse/

Atentie, nu orice prost care bea sau isi trage in vena devine brusc creativ. Viciul este doar un catalizator (facilitant) pentru o minte inteligenta (dar care functioneaza ciudat dupa standardele normalitatii psihologice).

| anamariarot a răspuns:

Așteaptă să le vină inspirația

| francut a răspuns:

Mor de foame. Pentru ca venitul lor depinde de inspiratie si... chef.

| Kyttynna a răspuns:

Se odihnesc ca sa le vina idei proaspete pentru noi creatii.

| Pikachūﯰ a răspuns:

Se m4sturbeaza