| WayhaughtK a întrebat:

Am 17 ani si imi doresc foarte tare sa invat sa cant la vioara. Toata ziua ascult muzica de vioara : )
Merita sa ma apuc daca nu am ureche muzicala?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A nu avea ureche muzicală înseamnă că receptorii dtale auditivi nu pot deosebi precis notele muzicale între ele. Astfel, nu poți avea feedback când vei învăța să cânți, să îți dai seama dacă ai greșit sau nu.
Dar cineva care nu are ureche muzicală, nu dobândește dorința de a învăța să cânte la un instrument. Astfel s-ar putea ca defectul dtale să poată fi corectat.
Dar asta ar trebui să faci înainte să pornești la studiul viorii, pentru că un profesor obișnuit, el va fi dispus să te învețe să cânți dar nu va avea răbdare cu tine dacă tu nu auzi ceea ce ar trebui să auzi.

| AG777 a răspuns:

O sa fie mai greu, dar cred ca urechea muzicala ti-o poti forma, un mic sfat ar fi sa asculti de vreo 2 sau 3 ori melodia in casti si apoi sa apuci sa exersezi cu vocea pana ti se formeaza, desigur mentinand castile in urechi, apoi dupa voce poti canta si la vioara dupa ce o inveti

| comyne a răspuns:

Daca iti place vioara ar trebui sa incerci! Nici eu nu am ureche muzicala dar chiar imi doresc sa cant la vioara sau chitara. Cred ca la vioara va fi mai greu din moment ce nu cunosc pe nimeni care sa cante dar mi-am facut planuri sa achizitionez o chitara anul viitor si sa invat sa cant ajutata de o prietena.
Astfel ca, avand aceeasi intrebare ca si tine, m-am documentat si am inteles ca se poate canta si fara ureche muzicala! Poti fie sa ti-o formezi fie sa canti dupa ureche... sper sa reusestihappy

| WayhaughtK explică (pentru comyne):

Multumesc! Si eu iti doresc bafta la chitara! happy

| cynosurlesthesia a răspuns:

Daca nu te-ai nascut cu talent la muzica si ureche muzicala o sa iti fie INCREDIBIL de greu sa inveti, mai ales la vioara, munca se poate face pana la un punct, daca nu ai nici un gram de talent sau ureche muzicala nu o sa iti iasa