| WayhaughtK a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa ma apuc de lectii de vioara. Ador instrumentul asta. Si stiu ca este foarte greu de invatat. Ce sfaturi aveti? : )
Si cam in cati ani voi putea canta bine?

5 răspunsuri:
| catalin09023 a răspuns:

happy Am tot 17 ani, si fac vioara de 1 an jumate happy Pot sa spun ca e un instrument chiar super, mie nu mi-a placut deloc, am facut sa "cuceresc" pe cineva happy Nu e foarte dificil, cel mai bine iese cand canti pe note (sunt 4 corzi importante MI LA RE SOL si fiecare coarda are notele ei) La inceput o sa scartai enorm laughing) tie o sa iti placa, celor din jur-nu prea laughing si acum stiu si eu, cand vad pe altii... Oricum, baza o inveti cam in 4 luni-maaaaxim (cu schimbarea corzilor) Partea cea mai grea e vibratul/tremurul-cu accent pe primul u laughing va trebui mult exercitiu pe partea asta, dar o sa iasa-stai linistit. Vioara se spune ca e cel mai greu instrument, dar de fapt nu e, daca te dedici, poti. Iti urez mult succes, daca ai orice intrebare legat de astea PM, te ajut cu drag happy

| WayhaughtK explică (pentru catalin09023):

Multumesc pentru raspuns!

| WayhaughtK explică (pentru catalin09023):

Nu prea cunosc multa teroie muzicala. Si mie putin teama ca o sa fie foarte greu si nu o sa reusesc... : )
Tie cum ti-a fost la inceput?
Si cat de scumpe sun cursurile/lectiile?

| CasanCastan a răspuns (pentru WayhaughtK):

Buna, de teorie muzicala sa nu iti fie frica, e chiar mai usuoara pentru ca la vioara ai nevoie doar de un portativ cu note, in timp ce la pian ai nevoie de 2 (mana dreapta si mana stanga). Daca pana acum nu ai facut teorie, la prima ta ora de vioara vei fi invatat teoria de baza, adica notele si cheia Sol.
P.S. Eu fac pian de performanta de 5 ani si sunt la o scoala specializata in muzica. Iar de anul acesta studiez si violoncel-ul (un instrument putin asemanator cu vioara, daca nu stiai).

| catalin09023 a răspuns (pentru WayhaughtK):

Eu sunt intr-o orchestra, cursurile mele au fost gratuite- cu asta am avut mare noroc. Dar altora pretul era undeva la 35 de lei (in prvt) A fost nasol la inceput-scartait. Dar merita. O sa reusesti