Întrebare recomandată | sopranaCadaverica a întrebat:

Am cumparat o vioara si corzile mi se par foarte rigide, prea subtiri… si scot un sunet extrem de ciudat. Ma gandesc ca nu e acordata. Dar am primit o chestiuta, ca o cutie mica cu ceara… Si am inteles ca trebuie sa ung corzile. Dar ceara e tare ca piatra. Asa trebuie sa fie? Cum o pot incalzi un pic? E intr-un recipient de plastic

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu feonu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste sacâz, si trebuie sa dai cu el pe arcus si pe corzi.
Pentru acordat, exista niste chestii, ca la chitara. tunner.
Am si eu una acasa, cred ca din anii 80 90.
N-am cantat nici o data la ea laughing)
Reghin.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Cum sa dau cu el pe arcus si corzi cand sacazul asta e tare ca piatra? Nu are nici un efect

| gogu220 a răspuns:

Ceara aia e specială pentru arcuşi, şi nu trebuie încălzită, ca nu te dai cu ea pe picioare.
Normal că trebuie acordată vioara, că nu vine aşa din fabrică,
Trebuie să cauţi un lutier să o acordeze, pe care îl găseşti într-un liceu de muzică.

| sopranaCadaverica explică (pentru gogu220):

Parul arcusului, ca sa zic asa, e prea moale si nu sta fixat bine pe partea lemnoasa! Si am incercat sa dau ceara aia intarita pe arcus dar nu vad nici un efect. Zici ca trec degetul pe o piatra. laughing Care e ideea? Crezi ca se poate canta ceva decent la ea avand in vedere ca a costat cam...200 de lei? laughing

| gogu220 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Arcuşiul în partea de jos are un buton de aluminiu, pe care dacă îl învârţi se strânge părul, ducă care îl dai cu sacâz, dar nu ca pe crema de ghete, dai de 2 / 3 ori.