| TheCoon a întrebat:

Am o intrebare foarte simpla in materie de gusturi muzicale.As vrea sa imi spuneti ce preferati, rock sau manele? Argumentati raspunsul va rog.Argumentul cel mai bun primeste funditahappy

17 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Rrrr a răspuns:

Între rock şi manele aleg rock, cu siguranţă, pentru că versurile melodiilor rock nu fac referire doar la duşmani, bani şi chestii asemănătoare.Pe de altă parte.rockul este răspândit, sunt mult mai multe melodii rock decât manele, aşa că ai de unde să-ţi alegi, chiar dacă eşti foarte pretenţios.
Bine, acum depinde şi de ceea ce-ţi place ţie, de felul în care percepi melodiile şi de "fiorul" acela pe care-l simţi când asculţi ceva ce-ţi place.

| TheCoon explică:

Eu prefer rock-ul desigur.Am ales aceasta "rivala", maneaua pentru ca stim cu totii ce razboi este in ziua de azi intre manelisti si rockeri.Multumesc pentru raspunsuri. E grea decizia cu fundita...

| TheCoon explică:

Multumesc pentru raspunsuri...fiind rocker pur sange apreciez raspunsurile voastre(cam pe toate). rock on forever!

| dhgrufgyrjk a răspuns:

Si normal ca aleg Rockul. In primul rand pentru ca rockul e de diferite tipuri, si mie de exemplu imi place mai mult rockul ala linistit. Pe cand manelele (puke). In toate se spune numai despre cit de tari sint tiganii, in rest, doar inimi frante, bani, gagici si tot ce e legat de asta.

| BeibiiX a răspuns:

Sincer ascult de toate:d (aproape toate) care sunt faine happy
dar daca ar fi sa aleg as alege rockul:d pentru. ca piesele rock au versuri calumea si diferite dea lungul piesei fata de manele in care se canta aceleasi verusri toata strofa.happy
Rockul mi se pare mult mai ritmat decat manelele si in plus nu se "lalaie" atatalaughing
Atata` ca pe manele se poate dansa mai bine`:d
Dar exista si unele manele diferitethinking cu mai mut de 3, 4 versurilaughing

:*

| Mihaela a răspuns:

Pai rock.
Pentru ca manelele nu cred ca se pot numi muzica, deoarece sunt practic o prostie. De ce sa canti despre bani, dusmani, si inimi frante? Sau mai stiu eu care sunt temele manelelor din ziua de azi. Sunt o porcarie.
Nu am scris aici romane sa primesc funda, pur si simplu mi-am argumentat preferinta deoarece asta e parerea mea.
Tu ce preferi?

| RoxanaPicsi a răspuns:

Rock, normal. Sunt anti-manele. Nu am nimic cu cei care asculta manele, fiecare cu gusturile lui. unii cu gusturi mai bune altu cu gusturi mai rele. Eu am o problema cu acele foci chinuite care canta acest gen de"muzica" numit manele!winking

| smashedblackfox a răspuns:

Eu prefer rock, pentru ca versurile nu vorbesc despre bani, dusmani, gagici, cat de tare sunt, si lucruri de genul asta. Si vorbesc despre viata reala, nemultumirile celui care le canta, sau altele...+ ca rockerii nu se lalaie xD

| BoierBibescu a răspuns:

Manele is aiuea. nu exporima nimica. cel putin manelele din ziua de azi is low low. nu se mai merita ascultate...rock-ul ii placut uneori. dar deranjeaza pe altii. si nu as putea asculta in condiitile pe care le vreau eu! cel mai bine asculta si tu o piesa ce merita ascultata.

| Polomitreaci a răspuns:

Eu prefer rock, deoarece m-am saturat de salam, guta si de vali vijelie. M-am saturat de toate manelele infecte si de toti tiganii care apar la TV(s-au terminat romanii sau ce?). Si imi place rock, pentru ca suna bine si ascult astfel de muzica(hip hop, rock, rap).

| Pucca_5965 a răspuns:

Cu siguranta ROCK si asta pentru ca artistii de genul asta macar se spetesc sa compuna o melodie si pun suflet in ceea ce fac mai ales ca acest gen de muzica mai apeleaza si la solistii de opera deci si prin urmare muzica rock nu te zgarie pe creier cand o asculti spre deosebire de manele unde interpretii acestui tip parca isi dau duhul in momentul in care incep sa cante. Un alt argument ar fi acela ca artistii rock sunt originali in comparatie cu manelistii care cum aud o melodie noua straina gata o transforma intr-un mare rahat romanesc...Citez pe Altar "Bine ai venit in Romania,/ La noi s-a inventat prostia..." Deci cu siguranta aleg rock \m/ big grin

| DE3a94 a răspuns:

Eu prefer househee hee dar daca as avea de ales intre cele 2 genuri muzicale propuse de tine as alege rock pentru ca sunt si melodii foarte faine sincer... iar manele nu le-as alege deoarece cred ca aceasta muzica este creata pentru cei care se cred "smecheri"[si nu's] sau piti; parerea mea cocalari, fara suparare pentru cei care asculta asa ceva pana si populara este mai frumoasalaughing

| SfarsitDeDrum a răspuns:

SinceR eu ask orice fel de mk! pur si simplu imi plac toate. rock m`am obisnuit sa ask de la varum`eu! manelele pe la bloc cu prietenii`! ii adv ca multe dintre manele sunt niste piese cu doar 2-3 versuri care se repeta la nesfarsit. in fine.sunt altele care sunt chiar frumoase.fiecare cu gusturiile lui. Apoi depinde cu cine is si unde sunt pentru genul de muzica pe care il ask intr-un anumit moment.( cand sunt cu pr ce nu le plac manelele ask house, hip-hop; cu varu`mi-a si pr d`alui ask rock; cu alti pr manele). Sincer le aleg pe aman2!big grin si inca ceva.depinde si de starea mea, ca sa ask un gen de mk! mno., asta ii parerea mea!:X

CeaoOo!>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rock pentru ca transmite un mesaj...Pe cand manelele au mesaj de tot... In plus te faci de rusine cu el big grin

| babaliba a răspuns:

Prefer rockul pentru ca este mai "muzical" sa zicem decat manelele care sunt niste tipete : O viata mea! babuini incompetenti
Iti recomand rockul din toata inima mie personal imi place

dar sa nu faci cum fac oamenii disperati

deci pana azi ai ascultata manele si peste noapte iti tragi 60 de melodii rock si incepi sa le asculti fara sa stii despre ce este vorba si le asculti doar pentru ca sunt la "moda"

Asculta ce vrei

| bufnar a răspuns:

Sincer nu ascult nici rock nici manele dar daca astea ar fi singurele genuri muzicale existente as alege cu siguranta rock-ul deoarece in manele nu se vorbeste altceva decat de bani si dusmani lucruri care duce lumea la pierzanie; adica te face sa ai ciuda pe alti sa fii invidios si mai ales la o manea merge si o betie pe cinste care se poate termina nasol. Deci raman la rock desi mie imi place hous si clasica meditativa