| darctron a întrebat:

Am să repostez întrebarea:
Salutare prieteni, pentru chitariști, mi-am schimbat toate corzile la chitară, dar am o problemă cu ultima, cea mai subțire, când învârt de cheița aia sunetul se înalță, dar nu la înălțimea corespunzătoare și când îi mai dau se întoarce de la început (sunetul) și îi dau așa până se rupe și am încercat de 3 ori și le-am rupt pe toate. Acum am rămas cu o chitara de 5 corzi.
Stiți dacă e o problemă gravă sau dacă pot să o rezolv singur?
Pentru că nu știu nici în care direcție am învârtit-o până acum, poate are o limita sau ceva gen.
Mulțumesc.

1 răspuns:
| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Ok.Deci luam cu inceputul.Probabil si tu te incurci. Daca nu ai aparat care sa te ajute sa acorzi chiatara instaleaza-ti,, GuitarTuna".Te va ajuta.Si eu cant la chitara.Sau nah, cel putin invat.Cumpara-ti inca o coarda, cere ajutorul unui specialist sa ti-o puna, si daca vrei ii poti cere si sa ti-o acordeze. Daca nu, ai putea sa o acorzi de fata cu el(specialist, ca sa zic asa) si daca se rupe macar se rupe in fata lui.Si poate vede ca o fi facut el ceva gresit.Nah,poti incerca. Daca acolo merge, nu ai cum sa nu reusesti sa o acorzi fara sa o rupi si acasa.
Stiu, poate stii tu sa ii pui corzile dar mai bine ceri ajutorul cuiva ca sa,, experimentezi" chestia de mai sus.