| Arna a întrebat:

Am nevoie de opinia voastră. Este mai bună o chitară acustică ce dispune de o față de rezonanță din molid sau una cu o față de rezonanță din tei? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns și desigur, ofer funda.

Răspuns Câştigător
| Uxellodunon a răspuns:

Nu e nici una nici alta mai buna, fiecare are un suntet caracteristic care poate sa iti placa sau nu.
In ceea ce priveste lemnul unei acustice ceea ce face in opinia multora sunetul mai de calitate, este sa fie lemnul solid adica masiv, in loc sa fie lemn laminat. (solid spruce, molid masiv de exemplu)
Chitarile din tot corpul de lemn solid sunt ceva mai scumpe, dar chitarile ieftine pot fi considerabil imbunatatite daca au doar fata de lemn masiv, iar spatele si lateralele de laminat.

Daca chitara e mai ieftina de 500 lei probabil e toata din lemn laminat, daca te uiti la chitari mai scumpe de 500 TREBUIE sa te uiti dupa fata de lemn solid (masiv) fiindca sunetul e considerat de multi mai de calitate.
Cat despre tipul de lemn, e o chestiune mai subtila, molidul in general are mai de toate frecventele si e bun la toate.
Teiul nu e un lemn tipic pentru acustica si nu stiu de el.
Mahonul evidentiaza frecvente medi si joase, Cedrul are un sunet cald cu medii accentuate, Molidul e la mijloc, are un echilibru intr joase, medii, inalte, iar Artarul (maple) evidentiaza frecvente mai inalte.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"opinia voastră" este o glumă. Specialistii au cuvânul aici, uite:

https://musicandmore.ro/......-chitarei/