| VORTEX a întrebat:

am o chitara mai veche si nu are corzi, doresc sa cumpar un set nou de corzi dar nu stiu daca se vor potrivi cu chitara mea, sunt seturile pe mai multe marimi? cum as putea alege un set potrivit? chitara e marime mare nu e de cea mica pentru copii.Multumesc

Răspuns Câştigător
| WeLoveIceCream a răspuns:

Si eu am chitara si cand am vrut sa imi cumpar corzi noi am accesat pe google firma de la care e chitara si am scris cuv. "corzi".De ex eu am delson: corzi chitara delson. incearca asa. sau daca nu merge si nu gasesti, du-te la un magazin de muzica si spune-i ce chitara e si cere corzi. Succes! Sper ca te'am ajutat. fundita?

1 răspuns:
| MariusFurduescu a răspuns:

Buna, firmele de corzi cele mai cunoscute sunt: D'addario si Ernie Ball. Recomandarea mea este sa-ti cumperi D'addario pentru ca in Romania Ernie Ball sunt foarte scumpe. Ar fi bine sa mergi cu chitara dupa tine ca sa-ti recomande vanzatorul un set de corzi specifice (acustica sau clasica), pentru ca daca pui un set de corzi de metal pe o chitara clasica (ce suporta doar tensiunea unor corzi de nylon) s-ar putea sa-ti curbeze prea mult gatul sau sa ti-l rupa chiar. mult spor, Marius Furduescu www.the-guitar.ro