| loredana24 a întrebat:

Am observat ca toate piesele Comerciale, versurile si videoclipurile sunt mai mult despre fete, cluburi, distractie.HipHop-ul sau Rep-ul sa zicem asa in versuri si in videoclipuri se canta despre viata, despre adevar si avem nevoie de asemenea piese.As dori sa ma ajutati impreuna sa facem o comparatie un echilibru intre astea doua. www.petrow.ro

2 răspunsuri:
| ancutsa410 a răspuns:

Frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu alte cuvinte, sa facem o paralela intre Rapul comercial si Rapul Underground (ambele feluri sa fie muzica romaneasca)?
Sper sa nu zic vreo prostie sa ma injure cineva, dar o sa-mi dau si eu cu parerea:
Cel comercial are un oarecare substrat, un mesaj de transmis (ma gandesc la Puya, noul si vandabilul Puya), prinde la public, parodiaza, trateaza politica, societatea, dar si degradarea umana, viciile; are jocuri de cuvinte, imagini artistice.
Rapul Underground, dupa parerea mea este ceea ce s-a dorit sa insemne Rapul dintotdeauna - Rhythm And Poetry. Eu prefer pe cel mai sentimental, precum Arssura, Liry, GANi, Bullet, Adda, CenzuraH (btw, daca am gresit la categorisire, imi cer scuze), ILLusionist, Yawn si SPooKE, SDST...
Si acesta trateaza temele de mai sus, dar e mai poetic, abunda mai multe imagini artistice si figuri de stil, e mai profund, cu semnificatii multiple.
Versurile din "Elogiu" (Liry) descriu mai bine acest stil:
"Hip-hop - hranitor de har,/ Ideal, imbatabil, imperial, impar/ Pandur, pur, pasionant, penetrant/ Hip-hop - hronic, hipnotizant/ Obraznic, oniric, original, onorant/ Pamfletar, prolific, puternic, pregnant."