| ulex a întrebat:

as dori sa stiu parerea voastra in legatura cu rock-ul vs. manele? adica vreau sa stiu care va place cel mai mult si de cehappydar nu vreau argumente de genu"pentru ca rockerii sunt niste satanisti"sau"manelisti imputiti"vreau argumente care sa ma convingahappy (eu una promovez rock-ul)

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Nici nu poti compara rock-ul cu manelele, e vorba de cel mai bun gen de muzica si de unul din cele mai slabe.Nu am de sa nu aleg rock,pentru ca: transmite mesaje si sentimente importante,foloseste instrumente complicate,versurile vorbesc despre lucruri cu adevarat importante,liniile melodice nu sunt plagiate,cum se intampla la multe manele,rockerii pun pasiune in ceea ce fac, spre deosebire de manelistii care canta doar pentru bani, fie ca o fac in studio sau la nuntile maimutelor proaste.In plus, rockerii au in general IQ-uri de peste 110, manelistii, in general, nu prea trec de 80.Pe deasupra,maneaua o poate descifra oricine,ca nu e complicata,e facuta sa intre in mintea maimutei proaste,pe cand rockul are nenumarate genuri,e variat, si poate fi inteles doar de cei care apreciaza muzica buna.

Rock-ul are melodii legendare, care vor fi cantate chiar si de cei care nu stiu mai mult de 15 melodii rock,si peste sute de ani,pe cand maneaua e un ritm balcanic puturos, morbid de prost, care o sa ramana doar in mintea cocalarilor cu tricouri roz pe care scrie cu sclipici DE PUTA MADRE si poarta lantoage cu sfinti de 1-2 kile.Ce sentiment poti avea cand asculti un Van Halen,sau un Motley Crue, si ce sentiment poti avea cand asculti un Salam? Iti zic eu, sentiment de inaltare spirituala vs. sentiment de voma acuta.

23 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

Eu una, prefer rock.Manele să nu aud, că reacţionez urât.Doar nu le suport sau înţeleg etc.Ca să te convingă,hmm,păi, ce stare îţi da rock-ul, de exemplu când asculţi asta: http://youtu.be/hHhE9_y76hw,care are un intr-o de nota 10, cu o manea(nu ştiu care:)) caută tu una). Nici măcar nu poţi compara.Din moment ce zici că asculţi rock, nu prea mai ai nevoie de argumente.

| Paulla a răspuns:

Părerea mea e că rock-ul nici n-ar trebui comparat cu manelele, care nici nu pot fi considerate gen muzical.
Rock-ul este un gen muzical complex, care implică talent(lucru total inexistent la manele) şi care necesită un iq decent pentru a putea înţelege mesajul.
Despre manele ce putem spune? Îmi provoacă hemoragie la urechi. Necesită un iq foarte scăzut, pentru a putea suportă ţigăneala aia.
Şi pentru că mă plictisesc, îţi las o melodie: http://www.youtube.com/watch?v=BNUEhLavV2k

| stanly7 a răspuns (pentru Paulla):

Imi plac si mie melodii rock dar ce melodie ai dat tu ca exemplu face parte din categoria pe care nu a agreez a rockului.
Ce iq trebuie sa am ca sa inteleg mesajul din melodie: te voi ucide in seara asta pe tine si visele tale? Parerea mea.
Despre manele insa am aceeasi parere proasta.
Am dreptul la o opinie si asta cred eu despre aceste genuri de muzica.
Fiecare are dreptul sa asculte ce vrea atat timp cat asculta doar pentru ei

| Paulla a răspuns (pentru stanly7):

Sunt curioasă ce asculţi, dacă Slayer face partea din 'categoria de rock pe care nu o agreezi'. Dă un exemplu de melodie pe gustul tău.

| stanly7 a răspuns (pentru Paulla):

Poate sunt old school dar eu ascult sadnu numai rock )
Si cum am mai spus fiecare asculta ce vrea.
Nu la toti le agreez toate melodiile cu cateva exceptii.
AC/DC
Aerosmith
Alice Cooper
Alice in chains
Audioslave
Billy Talent
Black Sabbath
Breaking Benjamin
Bush
ColdplayCream
Creedence Clearwater Revival
D-A-D
Daft Punk
Deep Purple
Def Leppard
Dio
Dire Straits
Disturbed
Dizzy Mizz Lizzy
Eric Clapton
Evanescence
Fatboy Slim
Foo Fighters
Gorillaz
Green Day
Guns N' Roses
Hammerfall
Iron Maiden
Johnny Cash
Kashmir
Kings Of Leon
Kiss
Korn
Led Zeppelin
Manowar
Mark Knopfler
Metallica
Mew
Moby
Muse
Nazareth
Nephew
Nightwish
Nirvana
OK Go
Ozzy Osbourne
Pearl Jam
Pink Floyd
Porcupine Tree
QUEEN
R.E.M
Radiohead
Rage Against The Machine
Rammstein
Ratatat
Röyksopp
Red Hot Chili Peppers
Richard Cheese
Rise Against
Runrig
Smashing Pumpkins
Snow Patrol
System Of A Down
The Animals
The Band
The Clash
The Floor Is Made Of Lava
The Killers
The Offspring
The Protomen
The Rolling Stones
The Scorpions
The Who
Tool
U2
VETO
Volbeat
ZZ Top
Multumita?
Cati ani ai?
Poate de unele nici nu ai auzit.
Asa ca nu imi spune tumie ca nu ascult rock.
Rock on baby.\m/

| Paulla a răspuns (pentru stanly7):

În mare asculţi muzică bună, după părerea mea, cu câteva excepţii gen Green Day.
Şi ce tot o dai înainte cu 'fiecare ascultă ce vrea'? Da, fiecare ascultă ce vrea, n-am să vin să te omor dacă asculţi ceva ce mie nu-mi place, dar asta nu înseamnă că nu pot să critic. Slayer e cu siguranţă una din cele mai bune formaţii de trash metal, de aia îmi permit să-ţi pun sub semnul întrebării gusturile muzicale.

| stanly7 a răspuns (pentru Paulla):

Si ne-am abatut de la subiect:
eu sunt pro rock si anti manele.

Răspuns utilizator avertizat
| Bitter a răspuns:

Eu una nici nu consider manelele un gen de muzica e mai mult caterinca in care niste neica-nimeni cred ca au talent.Muzica rock transmite un mesaj pacat ca nu oricine nu il intelege. Deci evident imi place cel mai mult rock-ul

| RockNbeer a răspuns:

Gandeste-te putin ca tu vrei sa compari 2 genuri de muzica total diferite, unul care exista de atatia ani.si unul care este nou... aparut acum cativa ani...
Rock-ul este un gen de muzica foarte experimentat,un gen de muzica foarte puternic dar si sensibil,un gen de muzica care inspira libertate.
Rock este un gen de muzica foarte complex, destul de greu de digerat, trebuie sa fi "antrenat" ca sa il poti intelege
In schimb maneaua ce este?
Ce inspira o manea?
Dupa parerea mea inspira.prostie,incultura.si tot ce este mai prost si mai stupid din om, nu este nevoie sa ati dau exemple.sunt sigur ca sti si tu despre ce vorbesc.

| rockaholic a răspuns:

Pui in balanta doua lucruri care nu pot fi comparate.
in primul rand rockul are atat istorie, de atatia ani, manelele ce au? cativa ani in spate?
in al doilea rand, rockul este impartit pe genuri: classic, metal, alternativ, care sunt si ele impartite la randul lor, de exemplu metalul in speed, trash, etc.
in al treilea rand, manelele se intalnesc numai in cateva tari, la noi si am auzit ceva in genul si in bulgaria, rockul este pretutindeni.
si putem continua asa la nesfarsit

adica, rockul este alcatuit din clasici incepand de la The Beatles, Jimi Hendrix si The Rolling Stones, continuand cu The Doors, Led Zeppelin, Pink Floyd si in anii '80 era trashului precum The Big Four ( Metallica, Megadeth, Anthrax si Slayer ) sau Manowar, Anthrax si mai tarziu Nirvana etc. Manelele de ce sunt reprezentate? De guta si salam?
Dupa spusele unor versuri de la cei de la Pasarea Colibri, pui in balanta "Ce-i sfant cu ce-i efemer"

| InuIo a răspuns:

Rock-ul. Dupa parerea mea manelele sunt penibile iar majoritatea celor care canta sunt afoni. Mereu e vorba de curve sau de bani si cat de tare e cel care canta iar restul sunt niste ratati sau alte prostii. Nici prefacutii plangaciosi care "canta" despre iubire pierduta nu ma prea incanta. Cat despre rock nu pot sa spun exact de ce imi place si cred ca o gramada de fani ai manelelor ma vor critica dar sincer nu imi pasa.

| carpediem a răspuns:

Nu poti pune rockul in balanta cu manele, e ca si cum ai incerca sa compari pe Einstein cu un analfabet din fundul satului. Si e de fapt si o selectie naturala, inscrisa probabil in codul genetic care inca nu s-a descoperit. Unde ai vazut rrom sau cocalar sa asculte metal? Vai de mine ce ti-a trecut prin cap!

| Purgatoriu a răspuns:

Sunt sigura ca nu vei avea pe cineva care sa fie pro manele doar aia is analfabeti toti

| OMarmotaO a răspuns:

Rockul,poate fi denumit un gen muzical in comparatie cu manelele,Rockul are o istorie,are cantareti profestioniti, melodii care se canta si dupa atat timp, chiar si versurile iti transimt un mesaj in care te regasesti mai mult sau mai putin...Pe langa manele care sunt pur si simplu niste versuri despre viata,bani,bautura. Puse pe ritmuri orientle [ex. turcesti, arabesti], manelel nu sunt melodii originale.nu pot fi comparate cu un gen muzical cunoscut de atatia ani.si reprezentat de cantareati de seama.

| lexisparkle a răspuns:

Clar rockul! pentru ca iti da o stare de spirit incredibla si iti poti exprima sentimentele! nu oricine poate canta rock asa cum ar trebui pentru. ca implica mult talent si in timp ce canti trebuie sa exprimi toate senzatiile descrise in versuri! ps:muzica din ziua de azi din Romania nu se compara cu rockul din 80-90 iar eu sigur m-am nascut in anul gresit:d

| stanly7 a răspuns (pentru lexisparkle):

Adevarat 80-90 good years of rock.

| ToxicEcstasy a răspuns:

Rock`ullaughing. Dar nu din acela " agresiv "
Nu e genul meu de muzica rock`ul(imi plac cateva mel), dar decat manelele :-& e de 10000 de ori mai bine. Cum a spus si @BloOdyAnGeL112, sunt afoni si nici nu iti transmit ceva, doar ca vor bani, gagici, bautura. Asta nici macar nu poate fi numita muzica. E un fel de scălălăială.
Deci rock`ul garantat.

| япончик a răspuns:

Din tate genurile de muzica, respect doar shansonul, in rest imi plac si restul care au ceva ce intra la inima fara sa vreau voce, melodie, cuvinte alese, inteles

| ulex explică:

Nu vreau argumente sa ma convinga pe mine, vreau sa vad ce cred altii despre aceste cele doua genuri asa de diferitehappyoircum ma bucur ca sunt mai multi care prefera rock-ul

| ulex explică:

Stanly7 Nu am spus ca nu asculti rockhappysi am 13 ani

| stanly7 a răspuns (pentru ulex):

Discutia(neintelegerea) de mai sus era intre mine si Paulla.

| ulex explică:

Scuze nu am vazuthappy