| Kate21 a întrebat:

Asi vrea sa stiu ce asi putea sa fac ca sa am o voce (pentru cantat) cat de cat decenta (sunt o varza totala)
Nu vreau sa cant ca o cantareata, doar sa am o voce cat de cat decenta
cand vorbesc se aude bine dar cand cant nu
retete ceva...
si poate puteti sa imi dati si ceva melodii usoare care se pot canta (engleza preferabil) si niste link-uri cu niste cursuri
dau fundita cui ma ajuta

6 răspunsuri:
| ZoeyMe a răspuns:

Pai as zice ca ar trebui sa iei lectii de canto.In fine...melodii:
-Paramore-Fences
-Avril Lavinge-Hot
-Britney Spears-alegi tu

| Corina a răspuns:

Se spune ca, marii cantareti de opera si opereta, pentru a-si mentine vocea la cote maxime, beau oua crude. Ce nu stiu este daca beau ouale intregi sau doar galbenusurile. Daca crezi ca poti, incearca si tu, daca nu, atunci poti incerca doar galbenus de ou frecat cu miere si putina lamaie. Aceasta reteta este buna si pentru durerile de gat. Si este delicioasa la gust. Incearca, merita!

| DeeDee a răspuns:

Sa stii ca m-a preocupat si pe mine intr-o vreme chestia asta...si pe langa tutorialele de pe youtube (vei gasi o gramada), o sa iti dau un link in care am ziupuit toate sfaturile si tehnicile care m-au interesat, de la postura si exercitii de respiratie (ff importante) pana la vibrato (la care sunt semi-varza).

link: http://www.sendspace.com/file/gqyrsy

Uite ce iti propun eu: sa devii o cantareata "de youtube". Nimic mai simplu! Te inregistrezi si postezi clipul. Iti trebuie un microfon, sunt bune si cele de calculator daca poti ignora zgomotul de fundal aferent ^^, un recorder ca adobe audacity, de exemplu, si niste intrumentale pe care ti le poti lua direct e pe youtube cu VDownloader.

Eu acum nu stiu ce fel de melodii se potrivesc cel mai bine pentru vocea ta: poti sa canti tare sau nu, poti atinge note inalte sau dimpotriva joase, ai o voce cristalina sau puternica si cu modulatii, facuta pentru rock?

In fine, am sa iti dau aici cateva exemple de melodii ale caror negative le gasesti pe yt:

Taylor Swift - You belong with me
Alanis Morisette: Ironic
Atomic Kitten - Tide is high
Britney Spears - Ooops I did it again
Cascada - Everytime we touch
Dido - White flag
Evanescence - My Immortal si Going Under
Jojo - Too little too late
Pink - Just like a pill
Leanne Rhymes - Can't fight the moonlight
Natasha Bedingfield - Unwritten
Rihanna - Unbrella si Unfaithful
PCD - Hush Hush si Sway

Succes!

| arrriadna a răspuns:

Salut. Eu am avut problema asta inainte sa nasc. Fiind complet "paralela cu cantatul" imi era teama ca bebelusa va urla in loc sa se linisteasca laughing
Ei bine... nu a fost cazul, si, afona sau nu, ii place vocea mea (thank God!). Eu am exersat pe "over the rainbow"- judy garland (melodia de nani) si "wonderful world" - louis armstrong (ambele de pe youtube).
Daca ai norocul sa fii inca in scoala, mergi la cor si te "formezi" acolo incat sa nu iti fie f rusine cu tine.
Pana la urma "a fi tu" nu e musai sa includa si o voce divina, nu-i asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am nici o problema am voce si stiu sa cant!

| Emmaaaaa a răspuns:

Nu ai cum sa faci sa ai o voce buna... talentul vine din nastere, sa zic asarolling on the floor) daca nu e potrivit acest lucru pentru tine, inseamna ca poate nu esti de el si ti se potriveste altceva. cu timpul, iti vei da seama ce ti se potriveste si ce nu, si eu sunt cantareatarolling on the floor)