| katy001 a întrebat:

Azi dimineata s-a intamplat ceva naspa cu chitara mea. Coarda subtire s-a rupt. Eu sunt din Brasov si as dori sa va intreb daca cei de la de unde mi-am procurat chitara (GutarShop), ar putea sa imi puna alte corzi.Eu cumpar setul si ei imi monteaza.
Sau daca nu cine ar putea sa imi monteze corzile? sad Help me. funda

Răspuns Câştigător
| alecsandor a răspuns:

Salut Katy, e normal sa te fi speriat daca e prima oara cand ti s-a rupt o coarda. Pe viitor, insa, trebuie sa stii sa iti schimbi singura corzile, nu sa dai fuga la magazin pentru orice problema minora.

Iata un tutorial ce iti va fi de ajutor pentru a schimba corzile unei chitare acustice:
http://www.lectii-de-chitara.ro/......-acustica/

Daca ai electrica, iti pot explica cum sa faci si asta.

Succes!

10 răspunsuri:
| PrincessConsuela a răspuns:

De obicei asa ar fi normal. Sa poti sa iti iei si corzi. Sau sa cauti online. Daca magazinul e specializat in asa ceva, pot sa ti le monteze. Daca nu, succes in cautari. Dar cred ca si cel care ti-o va acorda are o idee unde sa te duci sa ti-o faca.

| thedistroyer a răspuns:

Pai te-as ajuta eu dar sunt din piatra, daca ai chitara acustica, normal corzile ar trebui bagate in nite gauri cu capac de obicei alb dar daca sunt legate nu pot sa te ajut...nu e ggreu sa schimbi corile, le dai la maxim, dar nu intinse ci lasate si scori coarda din cheia aia de unde o acordezi si din gaura o scoti, scotand capculbig grin si bagi coarda nouabig grin

| theorizer a răspuns:

Corzile se monteaza foarte usor, roaga pe cineva care stii ca are putina indemanare

| Anonymus314 a răspuns:

Poti si singur. dar daca le zici, s-ar putea sa ti le monteze ei...
coarda subtire...cred ca are si o denumire.

| anonima13 a răspuns:

Si eu sunt in aceesi situatie offf...fratele meu mai mare mi-a rupt aceesi corda de la chitara acum vreo 10 luni si mi-a promis ca mi-o repara dar degeaba. oricum daca faci rost de coarda e usor de montat daca iti dai seama poti sa o montezi chiar tuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti monteaza ei

| TheDarkAngel a răspuns:

Mare lucru! 8-)da se poate... uh le cumperi si te duci si intrebi, dar ar trebui sa stii cum sa ti le inlocuiesti si singur/a...

| vladutz_4736 a răspuns:

Poate sa t-i le acordeze o profesoara de muzica din scoala dar cred ca t-i le poate acorda si cineva de acolo

| cRyNa_2610 a răspuns:

Hi!kissai putea sa cumperi numai aceea coarda...si sa ti-o monteze ei.doar ca trebuie sa le dai bacsis...ca de altfel nu mergebig grin

| Aniela_Any_1983 a răspuns:

Acum 3 min sa întâmplat ceva groaznic cu chitara băiatului meu i s-a rupt coarda groasa si Neștiind ce sa fac am tăiat coarda siincerc sa ai leg coarda vreau sa ai cumpăr o chitara rok