| arisha06 a întrebat:

Care este diferenta intre muzica dance,house, trance, minimal? Cum imi dau seama ce gen e o melodie?

1 răspuns:
| Mădă0611 a răspuns:

Buna!
Spun de la inceput ca nu stiu exact cum sau ce e minimalul, am vazut ca Antonia zicea ca melodiile ei apartin stilul sau genului respectiv, deci... in rest, house-ul si trance-ul sunt stiluri care apartin genului dance. House-ul e mai lent decat trance-ul si e repetitiv, trance-ul e mai melodios, incepe cu un beat care se opreste la un moment dat si incepe melodia de fundal (vezi link-ul), apoi revine beat-ul, se strang tot mai multe instrumente/sunete pana "explodeaza" si se incheie cu acelasi beat de la inceput.

https://www.youtube.com/watch?v=Q_OFkgxZmRY&t=3m

House-ul e mai urat, asa iti dai seama. >:)