| vanessavane a întrebat:

Ce semnifica acest videoclip http://www.youtube.com/watch?v=3O1_3zBUKM8? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Fantastic7 a răspuns:

Ce cred eu:
La inceput, copilul incearca sa ignore agresivitatea tatalui prin muzica, apoi fuge, isi face un prieten patruped si incepe o calatorie initiatica prin care vrea sa descopere lumea. Isi asuma existenta pe care o contureaza de-a lungul calatoriei, insa tot timpul este pusa sub semnul acelei melodii ce se tot repeta. Cele 3 personaje care il acompaniaza pe baiat il sprijina si protejeaza intr-o anumita masura, pana cand el isi gaseste locul si se stabileste in spatiul acela in care se supune unei forte superioare, divinitatea, sugerata de un idol cu coarne, constituind partea malefica din sfera sacrului), insa, desi asezat in genunchi si supus credintei pe care a cautat-o si a ales-o, el inca sta cu degetele in urechi si canta pentru a acoperi orice alt sunet provenit din exterior, orice alta forta din afara care l-ar putea influenta, sugerand ideea de superficialitate.

| vanessavane explică (pentru Fantastic7):

Eu nu inteleg ultima parte...De ce ramane el la ala cu coarne? Pentru ca acela era rau de ce alege sa se stabileasca acolo?

| Fantastic7 a răspuns (pentru vanessavane):

Pentru ca fiecare persoana dispune de un "liber arbitru".

| vanessavane explică (pentru Fantastic7):

Explica mai pe cuvintele mele laughing)

| Fantastic7 a răspuns (pentru vanessavane):

Adica fiecare persoana alege daca vrea sa creada in Dumnezeu, in Satana, sau sa fie politeist....sau musulman sau islam sau ateu...

| vanessavane explică (pentru Fantastic7):

Si copilul alege sa creada in satana? Mersi pentru raspunsuri!

| Fantastic7 a răspuns (pentru vanessavane):

Din cate am vazut eu, alege sa se inchinde unui idol oarecum "malefic", sa zic asa, dar nu neaparat Satan.

7 răspunsuri:
| TotiVorbescSinguri a răspuns:

Fiecare intelege ce vrea. Eu spun ca acel copil ii ajuta pe ceilalti sa scape de probleme, sa nu mai fie sclavii celorlalti, sa fie mai optimisti.