| Mogiojojo a întrebat:

Cei care compuneti muzica sau cantati la instrumente nu aveti cateodata stari de lene si niciun chef sa compuneti?
Oare cu ce se trateaza starile astea? Imi place de mor sa compun la pian dar inainte aveam niste sclipiri si as fi facut asta toata ziua, acum nu. Oare cu ceaiuri merge? Nu stiu ce se intampla.

6 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Daca vrei sa fii consistent trebuie sa fii foarte motivat in primul rand,in al doilea rand sa iei pauze,un artist trebuie sa isi faca timp sa citeasca,sa munceasca,sa se plimbe, sa compuna, nu trebuie sa fie o chestiune fortata, daca ti-e lene fa altceva, si compune cand iti vine inspiratia

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și eu compuneam toată ziua la pian, mai demult. Dar acum n-am chef/mi-e lene.
Parcă nu mă mai motivează nimic și/sau într-un fel mi se pare foarte plictisitor.
Cred c-ar trebui să te gândești că o să câștigi ceva la final, o să te asculte cineva și o să te felicite și/sau altceva.
Noroc!

| Mogiojojo explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Parca nu mai simt pasiune. Eu chestia asta o faceam doar din pasiune. Nu se pot castiga bani din asta daca nu e dedicare.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Mogiojojo):

Și eu la fel eram, dar acum cânt doar din „obligație"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai gândit ca poate te-ai plictisit de pian?

| unvecin a răspuns:

Ba da. Cred că e un proces normal. Nu poți fi la fel de creativ tot timpul.

Poate e bine în pauze de genul ăsta să urmărești cum muncesc alții. Așa te lași inspirat, învățând ceva din felul lor de a fi creativi.

Mai poți să repeți ce ai compus deja, ca să capeți finețe, să le cânți cât mai natural.

Are și mintea anotimpurile ei. Nu e în fiecare zi timpul recoltelor. happy