| DevidALex a întrebat:

Buna,Cine are o chitara sau se pricepe in domeniul instrumentelor muzicale,sa imi impartasiti cateva pareri cu privire la achizitionarea unei chitare.
Deci,Vreau sa imi cumpar o chitara classica sau acustica,sunt mai multe tipuri,classica,acustica, electro-acustica, electrica, classica-electro..etc
Ideea e in felul urmator,eu nu am mai cantat si nu stiu sa cant la chitara,dar tocmai asta e si ideea,vreau sa invat,
Chitara se alege in functie de genul care iti place,Cand vine vorba de instrumente, imi place foarte mult atat muzica metal cat si cea clasica, desi tind spre o chitara classica-acustica, Stiti care sunt diferentele ( in special la sunet ) intre cea classica si cea acustica? Care imi este mai indicat?
Dupa ce criterii imi pot alege chitara ideala? Doresc sa investesc maxim 450 de ron.
Am gasit cateva preferinte : 1) Walden HO221TB ( Chitara acustica )
forma corpului Orchestra,fata din mahon,spate si laterale din nato, tastiera din palisandru, bridge din palisandru, latime pragus: 1 11/16 ",bordura din plastic alb, rozeta plastic, cheitele crom, finisaj: Tobacco Burst Satin.
2) Chitara acustica Walden HD221B
forma corpului Dreadnought,fata din mahon, spate si laterale din nato, tastiera din palisandru, bridge din palisandru latime pragus: 1 11/16 ",bordura din plastic alb, rozeta plastic, cheitele crom, finisaj: negru.
3)Chitara acustica Walden HD220
forma corpului Dreadnought,fata din molid,spate si laterale din nato, tastiera din palisandru, bridge din palisandru, latime pragus: 1 11/16 ",bordura din plastic negru, rozeta plastic, cheitele crom, finisaj: satin.
4) Clifton 4/4 BK Chitara Acustica
marime: 4/4, corzi de metal,grif ingust,cheite metalice,corp din placaj laminat,sunet bun, ideala incepatorilor, culoare: negru lucios, setul contine: chitara, husa.
5) Si ultima acustica, Chitara acustica Walden HD221
forma corpului Dreadnought,fata din mahon,spate si laterale din nato, tastiera din palisandru, bridge din palisandru, latime pragus: 1 11/16 ",bordura din plastic alb, rozeta plastic, cheitele crom, finisaj: natural satin.
Cateva classice : 1)Chitara clasica Walden HN220
forma corpului Classical,fata din molid,spate si laterale din nato, tastiera din palisandru, bridge din palisandru, latime pragus: 51mm,bordura din lemn, rozeta plastic, cheitele placate cu nickel, finisaj: natur.
2) Chitara clasica Flame CG 120
marime 4/4, corzi de nylon,fata, spate si laterale din placaj laminat, griff din lemn de esenta tare, ideala pentru incepatori, culoare: natur
3) Chitara clasica Hora model Student N1226
Marime 4/4, Scala 650 mm,Fata placaj molid, Spate placaj tei, Gat paltin, Limba lemn de esenta tare.
4)Chitara clasica Eko CS 10
Corp din tei,grif din mesteacan, tastiera mesteacan, mecanisme gold, scala 650 mm, marime 39",Un instrument ideal pentru incepatori, culoare si finisaj natural lucios sau dark Orange.
Deasemenea sunt deschis si la alte sugestii decat cele prezentate de mine.
Orice informatii sunt binevenite, rog seriozitate!
Multumesc Anticipat!

Răspuns Câştigător
| Duucu a răspuns:

Uauauauaaaaau...
Pe chitară clasică se căntă muzică clasică,corzile sunt din nylon iar sunetul este mai "cald".Pe acustică se căntă folk sau alte genuri asemănătoare,iar corzile sunt din metal și sunt mai subțiri.
Ia-ți acustică, e cea mai folosită de începători, pe clasică se face în general fingerpicking și e mai complicat.
Electrica are corzi ca acustica, doar că se aude cu distorsie și altele, nu e nevoie să dau explicații. Dacă vrei electrică trebuie să cumperi și amplificator.
Caută o acustică Fender (sunt excelente), Squier și ferește-te de Hora sau Flame.

| DevidALex explică (pentru Duucu):

Mersi,dupa mai multe informatii am ajuns si eu la concluzia ta.

| DevidALex explică (pentru Duucu):

Trebuie sa imi iau o pereche de corzi de rezerva inca de la inceput? Daca da, care se potrivesc spre exemplu la tipul de chitara pe care tu mi-ai recomandat-o, si anume Fender CD-60 BK.

| Duucu a răspuns (pentru DevidALex):

Dacă vrei să-ți iei o pereche de corzi,ia-ți una cu aceleași dimensiuni,din metal.
Caută pe siteuri de muzică: corzi pentru chitară acustică,și găsești.
DAR, vezi să găsești de aceleași dimensiuni ca la chitară, dacă nu vrei să ai probleme cu gătul chitării.
Nu spun că nu poți lua și mai subțiri sau mai groase, dar apoi trebuie să străngi sau să dai drumul la neck.
Ia-ți și acum corzi, eu le schimb dintr-o lună jumate în alta.

6 răspunsuri:
| Jokyo a răspuns:

Deci sa incepem cu inceputul... nu ca as dori sa ma laud sau ceva de genul dar cant de ceva vreme la chitara ma pricep cat de cat, si sunt pe parte clasica. Iti pot recomanda o chitara fix ca a mea clasica extraordinar de buna, profesorul mi-a recomandat-o iar el pot sa zic ca este D-zeu in chitara stie absolut orice este de stiu, bun intram prea tare in detalii. Deci daca esti incepator este neaparat sa incepi cu una clasica iti voi da linkul la urma chitarile aratate de tine nu ajung la performanta acesteia. Daca vrei sa inveti singur va fi foarte greu sa zicem ca inveti acordurile dupa internet si poate vei invata sa canti niste melodii dar nu vei avea nici macar putina teorie la baza iar in subiectul chitarei de obicei primele ore sunt devotate asezarii mainii stangi, mainii drepte si al instrumentului iar dupa incep acordurile... este foarte bine sa iti cauti un profesor in domeniul asta oricum iti las skype in caz ca vrei sa ma mai intrebi cv : paul_traian2 si chitara este asta :http://www.fly-music.ro/....../index.php

| DevidALex explică (pentru Jokyo):

Am si 22 de ani,si nu voi avea foarte mult timp la dispozitie,Trebuie sa le invat din mers,asta ar putea fi un obstcol,dar nimic incat sa ma opreasca,Da va trebui sa invat singur fiindca am terminat de mult liceeul,si oricum in orasul meu exista un singur liceu de muzica si anume Liceul de arta Sabin Dragoi, dar nu cred ca ei pot acorda lectii la instrumente celor care au absolvit deja.
Dar o sa ma interesez daca stiu pe cineva care stie sau chiar are si el la randul sau o chitara.
Sa vad daca mai imi gasesc skype-ul, nu l-am mai folosit de multa vreme.

Bun, ca incepator e indicat sa incep cu una classica, care e diferenta intre cea classica si cea acustica? ( ca si sunet si efecte ma refer )

| Duucu a răspuns (pentru Jokyo):

Pe chitară clasică se căntă mai greu decăt pe acustică.De cănd cănt la instrumentul ăsta,nu am văzut persoană să facă strumming pe clasică. Bine,poate mai strecura căte un acord, dar nu făcea regulat.
Înveți mai bine de pe internet deoarece ai libertate în alegere. Înveți căt vrei, căt de ține. Într-o săptămănă ai băgat la memorie toate acordurile principale, și odată cu asta ți se formează degetele și ți se așează chitara, iar apoi treci la ce e mai complicat; cea mai bună metodă de învățat baza.