| Biscuiti a întrebat:

Buna cine imi poate da si mie niste doine sau balade (versurile) de prin zona Moldovei (preferabil Suceava); sau daca stie cineva cum se numeste aceasta doina, adica eu ii stiu doar un singur vers care era ceva de genu: Tata plange ca barbatii, doar cu inima (e vorba despre moartea unei mame)? Multumesc anticipat :d

3 răspunsuri:
| Biscuiti explică:

Bine draga, dar pentru cultura ta generala, te anunt ca baladele si doinele se canta (de obicei mai jelos) in muzica populara. Oricum, de la o fana a manelelor la ce sa te astepti. oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand o canta Guta balade sa pui intrebarea asta la muzica! nici mai devreme, nici mai tarziu

| Deiuts a răspuns:

Stiu si eu cateva ca ne-a dat la scoalwinking george enescu - doina oltului din poema romana sau george enecu preludiu la unison din suita 1