| marialungu a întrebat:

eu stiu sa cant la pian si la chitara, intrebarea mea este cum se poate infiinta o trupa. eu mi-as dori mai ales ca am si voce. te-ar costa ceva sau cum e? eu am chitara deci fiecare ar trebui sa isi cumpere cate un istrument daca ar vrea cineva? in piatra neamt sau in suceava sa incercam? ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| Ecea a răspuns:

Complicat.
Cum spunea si OmletteDuFromage, trebuie sa aveti acelasi gusturi muzicale.
Cat despre instrumente, nu poti face o trupa cu instrumente la 10 lei toate.
Eu am calculat cam cat m-ar costa instrumentele si sonorizarea pentru o trupa rock, si am ajuns la 15.000€ lejer.
Este greu sa suporti costurile astea mai ales ca nu se stie daca o sa mearga treaba.
Oricum,pentru a face o trupa trebuie sa iti doresti asta,sa fi constient de ceea ce te asteapta,sa ai talent, sa ai timp sa studiezi, loc unde sa studiezi si multe altele.

| OmletteDuFromage a răspuns:

laughing. Iti explic eu cum vine treaba (eu am trupa de mai mult timp). Fii atenta: in primul rand intr-o trupa nu merge pe prietenie. Uite, tu ai e exemplu o prietena foarte buna, care vrea sa fie in trupa, dar nu stie nici sa cante, nu are nici talent si nici instrument. O lasi frate ca nu merge cu ea asa. Incearca sa iei legatura cu alte persoane din orasul tau care stiu sa cante, si au si instrument. Acum depinde de genuri. Alta problema e ca daca tu vrei sa canti rock de exemplu si el manele iar nu merge. Ar putea daca el vrea pop si tu rock, fiindca ar iesi ceva in genul Green day sau Oasis. La mine e mai simplu ca cel mai bun prieten al meu e in trupa cu mine, si toti avem genuri destul de apropiate (thrash, hard, heavy, groove). important mai este sa va intelegeti bine. Na, sfatul meu acum e sa te interesezi si de altii care stiu sa cante, ca pan' la urma Piatra sau Suceava sunt orase mari, nu ca Pascaniul... sper sa iti fi fost de folos. bafta!