| ȘtefaniaLara a întrebat:

eu sunt pasionată de pian și de muzică în general, însă nu pot face ore căci sunt prea mare.
menționez că am 13 ani.
m-am gândit să fac ore în particular, însă nu am pian acasă ca să exersez, și costă mult.
lecțiile în particular sunt scumpe și alea, iar părinții mei nu cred că își pot permite.
le-am spus că vreau să cânt la pian anul trecut, iar ei m-au dus la o școală de muzică, însă când am ajuns, doamna de acolo a spus că sunt prea mare.
mai are rost să sper?
am citit tot felul de articole în care spuneau că deja e prea târziu, că trebuia să mă apuc de când aveam 7 ani, etc.
nu vreau să fac cine știe ce performanță, doar să fie ca un hobby, să cânt melodii pentru a mă relaxa.
eu nu prea cred că are rost, nici nu cred că mă pricep, poate o să merg degeaba la un profesor să fac lecții de pian și nu o sa se prindă nimic de mine, și chiar îmi doresc foarte mult! ☹️
mulțumesc!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este așa. Pasiunea poate să schimbe totul. Ai nevoie de un pian acasă.

| SilentRain a răspuns:

Niciodată nu o sa fii prea mare pentru pasiunea ta, poți să caută pe net lecti de pian, eventual sa îți cumperi o orgă

| aneliram a răspuns:

Nu esti mare deloc. Pianinele digitale nu costa asa mult ca cele acustice ( poti gasi si până in 2.000 lei). Nu te lasa ca o sa regreti, dacă îti place.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Piane digitale. avantajul lor este ca se pot conecta la căști, să poți exersa când vrei.