| IoanaAna2k17 a întrebat:

Fac meditatii la muzica pentru a invata sa cand la chitara,am de invatat cateva acorduri,imi puteti spune va rog care sunt basi acestor acorduri? Si cum imi pot da seama care e basul unui acord?
Do major,Re major,Sol major,La major,Mi major,Fa major, Si major

1 răspuns:
| casian_6565 a răspuns:

Pai bași sunt cele 3 corzi groase. E A D de sus in jos numărate. La acordul re basul e a 4 a coarda de jos in sus. Sol e a 6 a la do și la e a 5 a coarda la mi este a 6 a.