| MiEva97 a întrebat:

Imi puteti recomanda niste corzi de chitara pentru Stagg SW201 \?

1 răspuns:
| Drkurt01 a răspuns:

Pai Stagg SW201 e chitara acustica, nu? Poti sa cumperi orice corzi pentru chitara acustica, e mai mult despre ce iti place tie, ce fel de stil canti de obicei sau chiar la ce nivel esti (nu iti recomand corzi care aplica multa tensiune ca incepator/oare - plus ca la o anumita tensiune gatul chitarii trebuie reglat, altfel tinde sa se indoaie, deci as zice light sau mai jos, dar depinde de cat de obisnuite sunt degetele tale)
Ca firma mie-mi place D'addario ca raport calitate-pret, sau Elixir, dar poti sa experimentezi. Ca material cel mai comun e otelul (steel), nailonul fiind folosit de obicei pentru chitara clasica. In schimb, de diferenta dintre phosphor bronze si 80/20 trebuie sa-ti dai seama singur/a care ti se pare mai ok.

Calibru ai, deci, de la light la heavy. Marimea chitarii tale pare normala, deci poti sa incerci ce vrei. De obicei pentru chitari mici se folosesc mai light.
Eu ti-as recomanda light sau maxim normale pentru inceput, asa poti sa experimentezi diferite stiluri.
Daca iti place fingerstyle de obicei se iau corzi mai light, in schimb pentru strumming poti sa folosesti si mai heavy.
Nu e chiar atat de important tipul de corzi la inceput.
Poti sa iti iei de fiecare data altele, asa poti sa incerci mai multe tipuri, apoi o sa te intorci la cele care ti-au placut mai mult. Desi iti recomand intotdeauna steel pentru acustica.

Cu timpul poti sa incerci si mai heavy. De exemplu eu folosesc un pic mai heavy, dar sunt oricum mai mult pe chitara electrica si pe rock.

Nu uita sa le schimbi regulat, totusi. Eu la inceput nu stiam ca trebuie sa le schimb si deci schimbam corzile doar daca se rupeau, dar risti sa ti se dezacordeze mai usor daca faci asa, plus ca o sa sune rau la un moment dat. As zice sa le schimbi o data la 3 luni? Depinde cat repeti. Stiu ca e recomandat cam pe la 100 de ore de repetat.

Poti sa gasesti si pe Youtube informatii: https://www.youtube.com/watch?v=3uxLLvnAH4Q

Iti trimit 2 exemple din ce ai putea sa cumperi:
https://magazinulrapsodia.ro/......dario-ej36
Nu stiu daca site-ul e bun, e primul pe care l-am gasit, eu nu le cumpar din Romania.
Primele sunt light, 80/20, metal (steel presupun?) deci jazzy, bluesy.
Poti sa incerci si ceva mai diferit ca urmatoarele daca vrei mai heavy un pic.
https://magazinulrapsodia.ro/......can-ez-920

https://magazinulrapsodia.ro/chitare/corzi/chitara-acustica
Cam tot ce e aici pare bun. Poti sa incerci orice.

Sper ca te-am ajutat, bafta.