| anonim_4396 a întrebat:

Buna ma gandesc pe viitor sa ma apuc sa cant la baterie adica basist, mai precis la tobe (drums)!
Sa i-mi zica si mie cineva daca merita, daca e greu ca nu stiu exact pe ce sa ma axez.
Ca am avut o chitara acustica si nu prea m-am ambitionat cu ea si am vandut-o.
Sau as prefera sa invat bine sa cant macar cateceva, instrumental ma refer.
Eu ascult mult Rock si Rap unele si "combinate"...Metal, deathmetal, underground (rock/rap), mai si ceva oldschool.

O zi faina!

2 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Nu-l asculta pe ciorbistul ala de mai sus, n-are nici o treaba.
In primul rand trebuie sa-ti spun ca faci o confuzie, basistul nu-i acelasi lucru cu tobosarul.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Basist
Nu-ti recomand sa-ti cumperi tobe, un set de novice costa in jur de 1500-2000 de ron si n-are rost sa te complici,cauta-ti un profesor de tobe si fa cateva lectii cu el si vezi daca merita sa continui.
Iar in legatura cu ce spune ala, ca tobosari n-au nici o sansa sa se afirme, asta depinde numai de tine.
Percutie are aproape orice gen de muzica, n-are rost sa te gandesti ca nu-ti vei gasi de "lucru", tobosari sunt cei mai cautati.

| Rotaru_George_1979 a răspuns:

Eu iti recomand sa nu te directionezi in partea Drums-urilor, pentru ca, chiar si daca esti foarte bun, nu stiu multi cintareti la toba renumiti, so daca ma intelegi si tu.Chiar si pianistilor le e greu.Trebuie sa fii ceva foarte special ca sa faci ceva bani in acest domeniu. Funda?