| Dawniix a întrebat:

Buna TPU :* am si eu o intrebare...pe chitara electrica cu sase corzi poti canta si bass? adica pentru bass nu e nevoie neaparat de chitara cu 4 corzi?

10 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Nu poti pune corzi de bass pe o electrica din destul de multe motive,corzile sunt mai groase la bass si au o tensiune mai mare,deci gatul,mai mult ca sigur se va indoi, dozele de bass sunt diferite de cele de pe electrica, bridge-ul la bass este diferit de cel de la electrica.
Sunt multe modele de bass, cu 4, 5, 6, 7 corzi...depinde.

| Thunderstruck a răspuns:

Din cate vad habar n-ai teorie muzicala, habar n-ai cum e construit un instrument, habar n-ai de muzica, dar nu-i bai, iti explic. O chitara cu 6 corzi, acordata in E standard, cuprinde cu corzile libere 2 octave, de la E2 la E4. Foarte simplu pana aici. Un bas standard cu 4 corzi are cea mai groasa coarda nota E1, nota care face parte din cheia fa, si care este cu o octava mai jos decat E2, cea mai joasa nota de la chitara. Cea mai joasa nota de la chitara, E2, e undeva intre 2 cele mai subtiri corzi ale basului. Deci, ori iti iei o chitara bariton si o acordezi cu o octava mai jos fata de acordajul standard E, ori iti iei ca tot omul un bas, daca vrei sa inveti sa canti la bas.

| Wøodenpints a răspuns:

Nu, nu poți. Ai nevoie de chitară bass și amplificator special pentru bass.
Bass-urile nu sunt doar cu 4 corzi.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Wøodenpints):

De fapt, poti canta cu basul si pe un amplificator de chitara, dar nu-i prea recomandat, difera foarte mult lungimea de banda a amplifcatoarelor, si la cum vibreaza notele joase risti sa-ti sara difuzorul din cutie, la propriu. Oricum, majoritatea basistilor care-i cunosc, si basistul meu de fapt repeta acasa pe un amplificator de chitara, pe care-l aveau de dinainte si in rest canta ori neamplificati, ori canta pe amp de bas doar la studio. Zic asta ca daca stie ca poate sa-si gaseasca trupa nu-i nevoie sa-si ia un amp nou de bas, pentru acasa merge si ala de chitara (pe care presupun ca-l are, din intrebarile ei).

| Wøodenpints a răspuns (pentru Thunderstruck):

Așa acasă, pentru tine, sau în garaj da, poți cânta cu bass-ul pe amp de chitară.
Dar e de preferat să aibă amp special de bass. Adică, nu e cam una și aceeași chestie, știi asta, dacă era, nu mai apăreau ampurile de bass. Care-s mult mai scumpe decât alea de chitară și nu știu de ce.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Wøodenpints):

Da, ai dreptate, sunt destul de diferite, dar daca ai de gand sa repeti cu trupa doar la un studio si acasa sa canti pe ala de chitara e foarte ok

| Havok83 a răspuns:

Pentru bass ai nevoie obligatoriu de 4 corzi happy

| Thunderstruck a răspuns (pentru Havok83):

Daca habar n-ai, nu te baga, exista basuri cu 4 corzi, cu 5 corzi, cu 6, cu 7, cu 8, cu 12, exista chitare acordate in registrul basului.