| sarah15 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati intr-o problema. Eu sunt eleva la un Liceu de Arte si cant la pian de la varsta de 7 ani si am fost la tot felul de concursuri si recitaluri pana acum. Sunt intr-a 9-a si repertoriul e din ce in ce mai greu si eu ma descurc foarte bine si cu scoala si mi-a zis profesoara mea de pian si altii, chiar si mama, ca de acum trebuie sa ma axez mult mai mult pe pian si sa mai las la o parte celelalte materii, deoarece nu am cum sa am numai note mari si sa fiu si foarte buna la pian, si nu prea pot. Adica as lasa mai la o parte restul orelor, dar nu-mi place cand vad ca alti colegi care nu muncesc la fel ca mine mi-o ia inainte(la scoala, ma refer), si nu prea stiu ce sa fac, pentru ca vreau sa urmez pianul(asta e sigur), dar nu-mi place nici cand altii mi-o ia inainte la scoala.
Si mai am o problema cu emotiile. Pana acum nu prea am avut, dar fiind repertoriul tot mai greu de acum si pretentiile sunt mai mari mai ales acum la liceu, as vrea sa-mi spuneti voi cum scapati de emotii? Stiu ca trebuie sa ma relaxez, sa gandesc pozitiv, sa respir profund si alte lucruri de genul care le-am tot gasit pe net, dar vreau altceva, pentru ca astea nu functioneaza prea mult pentru mine. Nu am emotii prea mari(mai mult la concursuri, dar la recitaluri nu prea), dar as vrea sa nu am aproape deloc, sau sa fie emotii pozitive, dar eu de multe ori ma gandesc ca daca gresesc, sau ma incurc sau alte lucruri de genul asta.
Scuze ca am scris atat si multumesc ca ati citit! Sper ca ma puteti ajuta. Funda la cel mai bun raspuns! big grin

Răspuns Câştigător
| Adikis a răspuns:

Salut. Si eu cant la pian si acordeon de cand eram pe clasa a 2 a si acum sunt pe a 12 -ea. Te inteleg total! Eu din pacate am fost influentat in cealalta directie de ceilalti si aucm cand vine bacalaureatul am cam lasat muzica de o parte si cand ma asez cateodata la pian, se simte! O zi fara exercitiu sterge o saptamana de invatat! In legatura cu emotiile am fost la fel. Parerea mea este ca artistul care nu are emotii pe scena nu este artist! Eu am trecut peste emotii doar prin experienta. La inceput imi era frica in ultimul hal ca sa nu gresesc, dar dupa m-am obisnuit cu scena si acum nu mai am probleme. Ultima mea reprezentatie a fost chiar in fata a 2000 de oameni happy. Parerea mea este sa te tii cat se poate de mult de pian pentru ca daca o lasi mai incet, iti va fi greu sa tii pasul. Este important sa inveti sa iti iei bacalauretul si atat laughing), au asa am facut in tot liceul si acum nu imi fac griji ca nu il iau. Eu iti urez mult succes si nu uita ca de pui suflet in ceea-ce canti se va auzi! Poate cine stie, ne intalnim in continuare la Conservator happy

| sarah15 explică (pentru Adikis):

Multumesc Adikis, chiar m-am tot gandit si ai dreptate. Pana la urma pianul e pe primul loc si oricum ma tin eu de scoala, asta nu-i problema. Exact, o zi fara exercitiu chiar se cunoaste si de asta incerc sa nu scap o zi fara sa pun mana pe pian, pentru ca secretul e studiul. Da, mereu pun suflet si in special pentru asta sunt apreciata. Chiar azi am avut un recital si n-am avut pic de emotii, cred ca am inceput sa ma obisnuiesc cu scena, ca in ultimul timp am tot avut recitaluri si concursuri. Multumesc inca o data pentru raspuns, chiar m-a ajutat! Bafta si tie in continuare! happy

1 răspuns: