| Iederan_Adi_1993 a întrebat:

Buna TPU cum trebuie sa fie boxele fata de amplif? adica daca am un amplif de 100 w/ iesire de cati wati ar trebui sa fie boxele?

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Întotdeauna este bine ca puterea boxelor să fie puţin mai mare. Acum există o problemă cu interpretarea datelor de pe etichete care pentru reclamă comercială pot afişa date care sunt departe de realitate.
Doar cineva care este în domeniu le poate interpreta, un necunoscător va ameţi printre inscripţii legate de Waţi nominali, reali, muzicali, RMS etc.
Se alege o putere ceva mai mare la boxe pentru a proteja difuzoarele şi pentru a avea distorsiuni cât mai reduse. De fapt poţi monta şi boxe de 1000 W pe staţie de 100 W, totul este să respecţi impedanţa.