| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Bună TPU! Pentru cei pasionați de Muzica și de Concursuri Muzicale. EUROVISION în special.
1 Este adevărat ca EUROVISION este cel mai tare PPV muzical din LUME în acest moment și ca concurează doar Tarile din UNIUNEA EUROPEANĂ?
2 Care a fost cea mai tare piesa muzicala și interpretata de către ce artist la EUROVISION când a câștigat FINALA? În ce an s-a întâmplat chestia asta?
3 La România în ce an ce piesa și ce artist au fost favoritii voastri?
4 De ce credeți ca România nu mai ajunge în FINALA EUROVISION din anul 2017 încoace?
5 Ce TARA credeți ca o sa castige în seara aceasta EUROVISION 2021? Și de ce? Pe ce argumente va bazați?

2 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Pentru 2022 in nici un caz roxen nu va mai participa! dar in schimb isi vor incerca norocul altii!

| lazzaruss34 a răspuns:

Îți răspund din păcate la aceasta întrebare după Eurovision 2021 dar la 5 aveam răspunsul de mai mult timp!
1.Eurovision nu este PPV și da, țările care pot participa sunt cele care sunt active (European Broadcasting Union, EBU).
2.Cea mai tare melodie care a câștigat Eurovision este „Fairytale" cântată de Alexander Rybak în anul 2009 la Moscova, 70% din oamenii care s-au uitat la Eurovision în 2009 și chiar și cei mai noi sunt de părere că a fost cea mai faină melodie din toți anii!
3. -2010 Ovi și Paula Seling „Play with fire" fiind pe locul 3
-2013 Cezar „It's my life"
- 2019 Ester Peony „On a Sunday" nu s-a calificat în finala
-2021 Roxen „Amnesia" nu s-a calificat în finala nici ea
4. Piesa din 2018 a fost un experiment eșuat, 2019 am avut șanse doar că românii de acasa nu au dreptul de a-și vota țara, dacă romanii nu ar fi votat tara cu cele mai puține voturi ar fi intrat și Ester iar 2021 anxietatea, oboseala și emoțiile și-au pus amprenta plus coregrafia care a epuizat-o la jumătate melodiei!
5. Eu mă așteptam să câștige Elveția dar s-a clasat pe locul 4, melodia Tout l'univers interpretata de Gjon's Tears a fost minunată și în semi finala a avut un performing super frumos!
Și scuze din nou că nu am răspuns la momentul respectiv dar acum am văzut întrebarea dând search la un articol legat tot de Eurovision!