| Aniela2777 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre oamenii care asculta toate genurile de muzica? [rock, manele, disco, populara...etc]?

Răspuns Câştigător
| Denisa a răspuns:

Daca am ajuns sa criticam oamenii si dupa genul de muzica pe care il asculta... tind sa cred ca suntem niste persoane de tot rahatul (scuzami expresia). Stau ca proasta si ascult cum tot felul de persoane judeca si critica alte persoane, dupa vestimentatie, dupa freza, dupa kg, dupa machiaj, etc. Ce aveti? Fiecare are dreptul sa ii placa ce vrea, sa se poarte cum vrea, sa se imbrace cum vrea si SA ASCULTE CE GEN MUZICAL VREA. Daca asculti rock esti trasnit, daca asculti manele esti cocalar, daca asculti populara esti nebun, etc. Cine se cred persoanele acestea sa eticheteze alte persoane?straight face. Ca sa nu o tot lungesc, parerea mea este ca sunt niste oameni normali, ar fi aproape imposibil sa nu iti placa o melodie din fiecare gen muzical. Dar cine sunt eu sa comentez...Si acum, astept sa primesc stupid si injurii de la adevaratii cocalari care NU asculta manele!laughing (nu m-am referit la tine:*)

22 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

As zice ca au o cultura muzicala destul de vasta(cel care asculta pe langa manele toate genurile de muzica nu se poate spune ca e incult sau altfel. Poate na, ii place omului o melodie sau doua din acel gen.)

Credeti ca sunteti mai tari voi, care nu stiti decat Bieber si Disney? Chiar as vrea sa intalnesc mai multi oameni cu gusturi bune la muzica (rock, disco, rock'n roll), suntem cam satui de Bieber, Cyrus, Gomez, Lovato toata ziuastraight face

7h30

| TeoPT a răspuns:

La muzica e vorba de orice numai de gusturi nu.
Anturaj, cultura, astea te fac sa asculti un anumit gen de muzica. Nu gusturile"straight face

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt niște oameni cultivați!
Pa, pa.

| Sin a răspuns:

Ca sunt banali.Ca sunt superficiali.
Ca ar face orice numai sa fie "pa trend", ar asculta orice chiar daca sunt genuri care nu-i plac, dar asculta ca sa nu fie pe din-afara.
Inteleg foarte bine unul care a ascultat toata viata lui muzica populara sa mai asculte si etno, si o manea, doua (desi imi vine foarte greu sa cred ca Maria Dragomiroiu va incepe sa cante manele peste noapte-interpretii adevarati de populara sunt cu mult ma presus-nici pe bunicu' nu l-as fi vazut sa topaie pe manele daca ar mai fi trait.). Sau unul care asculta house sa asculte si disco si pop.
Dar cand treci brusc de la Hannah Montana si Smiley (sau rap/house/manele in cel mai rau caz), la metal ca, vezi doamne vine Mayhem/Maiden/AC/DC in Romania si de azi ii ascult si eu ca vad ca toata lumea e innebunita dupa ei.Trebuie sa fiu si eu in rand cu lumea, nu?
Asta mi se pare penibil.
Daca asculti muzica la gramada, doar asa ca piesa "X" e in top, si nu te regasesti in niciun stil(cu sufletul, nu cu imbracamintea)-asta nu te face cult, ci mai degraba unul care nu are personalitate, care nu se regaseste in nimic, care ii urmeaza pe altii fara sa tina cont de gusturile lui.
A avea o cultura vasta in domeniul muzicii inseamna sa ai habar despre toate genurile muzicale, sa stii cum suna fiecare si ce elemente contin, sa stii care din care a evoluat si cum s-au format fiecare stil in parte, sa auzi o melodie clasica si sa spui "Asta e cantata de Bartok "Simfonia XYZ".
Asta inseamna sa fi cult.

| checkmybrain a răspuns:

Nu cred ca e posibil sa asculti rock SI manele.

| User a răspuns:

Arata-mi un om care asculta si manele si Mozzart... straight face

| d33a a răspuns:

Gusturile nu se discutahee hee

| † RคŁûċค ◕ a răspuns:

Ce parere sa avem? nu's tot oameni?raised eyebrows
si eu ascult de toate.laughing
ai ceva cu mine?raised eyebrows

| lowfive a răspuns:

Oh, chiar nu cred ca trebuie sa bagam manelele la un loc cu celelalte genuri de muzica. Plus ca majoritatea oamenilor care asculta manele sunt oameni limitati si e cam greu sa asculti si muzica clasica sau rock pe langa manele si chiar sa iti placa. Cred ca oamenii care asculta multe genuri de muzica (ca pe TOATE ma indoiesc ca le asculta cineva, incerc sa imi imaginez un tip care asculta o melodie brutal death metal si apoi o melodie gospel si nu, nu prea reusesc) sunt oameni ale caror stari de spirit se schimba foarte des si au nevoie de muzica care sa se potriveasca cu diferite momente ale vietii lor. Eu sunt indragostita de rock si de metal la fel de tare cum sunt indragostita de muzica electronica (synth-pop, trip-hop etc) si nu fac decat sa ascult ce simt ca ma completeaza in momentul ala.

| CosteaVlad a răspuns:

Şi eu cam fac parte din acea categorie. big grin
Mi se pare cel mai ok. Obiectivitate cât cuprinde... asupra tuturor genurilor de muzică big grin

| SuKi2KirAi1 a răspuns:

Nui nimic ii tare sa asculti un gen de melodie si sa stii ca nu te deranjeaza eu sunt in acea categorie nu imi pasa ce muzica ascult atata timp cat e muzica buna

| aqswdefrgthyjukilo a răspuns:

Iti spun sincer ca doar pentru ca ascult rock colegii ma fac emo...si sincer cu prea imi plac persoanele care asculta manele...fiecare cu ideile lui

| Helvete a răspuns:

thinking Mi se pare un pic aiurea, cu toate ca nu am nimic cu ei, fiecare asculta ce vrea. Dar mi se pare aiurea sa asculti, de exemplu, populara si black metal. Sau manele si punk sau orice alta combinatie din asta. E un pic aiurea, unele genuri sunt in contradictie si e cam fara sens sa asculti chiar de toate.

| anamaria91 a răspuns:

Cei mai ok oameni. Nu se baga in toate certurile cretine dintre genuri (gen manelari vs. rockeri). Nu au prejudecati legate de genul muzicii.

| Asiryx a răspuns:

Nu cred ca cineva amesteca manele cu rock laughing poate sunt niste oameni nehotarati

| FuNN a răspuns:

Buna pentru ca nu face diferente intre prieteni sau omeni

| Zoki a răspuns:

Manele, populara -bolnavi, restul e ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sunt niste oameni care nu se axeaza strict pe un gen muzica. Niste persoane care stiu sa guste din toate. Daca iti place un gen muzical, nu inseamna neaparat ca asculti toate melodiile din acel gen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice in afara de manele, pentru ca este cel mai bun exemplu de incultura si prostie. In schimb muzica populara este ceva clasic romanesc aparuta si creata aici pe teritoriul tarii noastre si chiar daca ne place sau nu merita respect. rock best \m/"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cei mai normali oameni insa nu stiu cum se poate combina maneaua cu rockul

| MiraJ a răspuns:

Si eu tot din akea categorie.
Askultam fiecare ce vrem... Ai uh impotriva celor ce asculta tot felul de muzicaa?

| Iasmyna a răspuns:

Buna...si eu fac parte din aceasta ccategorie! bine, poate nu ascult populara si rock metalick dar in rest e ok.adica nu am un gen preferat si nu fac diferenta. mi se pare ok asa.adica ce m'as face daca m'as duce la o petrecere si ar fi doar manele? sau rock? te pup:*