| Radu400 a întrebat:

Bună ziua, am achiziționat un monitor studio M Audio Bx5 D3 si se încălzește foarte tare în partea din spate, nu stiu de la ce poate fi problema...

1 răspuns:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Felicitari pentru achizitie! Incearca sa nu il mai dai la maxim... ai doar unul, nu doua? Sper ca nu ti-ai luat monitor de studio ca sa dai petreceri cu el, ca nu pentru asta e gindit. Eu am o pereche de Fluid Audio FX8 si se incalzesc si ele, de aia au si radiator in spate. Monitoarele de studio sunt amplificate cum trebuie, de aia si se incalzesc destul de mult unele dintre ele. Incearca sa dai sunetul mai tare din sursa si mai incet din monitor. Se compenseaza. Eu pe ale mele de exemplu le tin de regula pe -18 dB si daca dau din calculator la 3% deja incep sa vibreze treburile pe aici. Monitorul pe 0 si input la maxim... deja e calamitate naturala. Efectiv simti cum vibreaza blocul de dupa doua usi si doi pereti de beton (si nu le am puse pe mobila, ci pe stative cu nisip in picior si amortizoare la contactul cu masa).