| 123gabialexandra a întrebat:

Ca sa ai titlu de proprietar asupra melodiilor tale, ce ar trebui sa faci?
Cum poți dovedi ca sunt piesele Tale și nu ale altilor, care deja poate o cânta, ba chiar au și înregistrat-o…

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți dovedi.

| UltraSoundSound a răspuns:

Tu trebuie sa ai contract cu o casa de discuri (ex. Columbia, Epic, Roton etc.) - apoi acestia iti ofera drepturile de autor pe piesa, si daca piesa a fost inregistrata deja, n-ai ce face, 100% persoana care a inregistrat-o are drepturi de autor, tu poti intitula piesa ca si "cover"! (Sunt si site-uri de publishing independent, ex. TuneCore etc.)