| Chitaristul a întrebat:

Care chitara suna mai bine cea acustica sau cea clasica?

Răspuns Câştigător
| Medeea_3616 a răspuns:

Am chitara si studiez de 7 ani artele acesteia.
Acustica suna superhee hee
Clasica e,logic, dupa denumire.e ceva modest, lent.plus ca clasicile au corzi de nylon.tongue si...scot alte sunete.
Cele acustice scot sunet puternic, au corzile altfel(ca niste sarme subtiri, ca sa intelegi)!

9 răspunsuri:
| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

Eu zic ca cea acustica...

| xoxxxoooxo a răspuns:

Clasica

| Asdffd a răspuns:

Eu am 3 feluri de chitari rolling on the floor bass/acustica/si clasica. cel mai bine suna cea acustica=) parerea mea cea bass e mai rock si cea clasica prea demodatalaughing

| XxSweetDreamxX a răspuns:

Cea acustica

| FuKi a răspuns:

Am avut chitara acustica si clasica(care inca o mai am, pe cea acustica am stricat-o din greseala), cel mai bine suna cea acustica...acuma depinde cum preferi...pentru incepatori mai buna e cea clasica pentru ca si corzile difera

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea acusticahappy

| NoRealitiBuuBleeDool a răspuns:

Dupa parerea mea aia acustica!

| Roshuboy1991 a răspuns:

Studiez chitara de 4 ani. Parerea mea este ca ambele suna bine, dar tatal tuturor chitarilor este cea clasica. Cea clasica scoate sunete melodioase, vii si stralucitoare pe cand cea acustica scoate sunete mai metalice(cauta pe youtube melodii cantate la clasica gen: eva cassidy somewere over the rainbow, romance d'amour s.a). Pe de alta parte daca mergi intr-o tabara cu prietenii e mai bine sa ai o acustica deoarece corzile de metal confera un sunet mai puternic. Nu stiu e alegerea ta. Totusi is inclinat spre chitara clasica pentru sunetul dulce pe care il scoate. Plus ca cea clasica fata de cea acustica are grift-ul mai larg si ca incepator te ajuta sa pui mai usor degetele pe corzi.