| Seraph14 a întrebat:

Care este diferenta dintre o chitara acustica si una clasica?

Răspuns Câştigător
| MariusFurduescu a răspuns:

Buna,
Chitara ta este clasica: primele trei corzi (MI SI si SOL) sunt de nylon, iar urmatoarele trei (RE LA si MI) sunt din fire de nylon infasurate intr-un aliaj de nichel.
In cazul in care la capatul gatului, in interiorul corpului chitarei observi un surub inseamna ca chitara ta este acustica si poti pune corzi metalice. Chitarele acustice au o tija metalica in interiorul gatului pentru a putea contrabalansa tensiunea corzilor metalice.
Mult spor, Marius Furduescu - www.the-guitar.ro.

5 răspunsuri:
| Chitarist a răspuns:

Servus Teo.
Chitara acustica:corzi metalice,sunet plin si clar,grif mai lung si mai subtire
Chitara clasica:corzi de nylon(plastic),sunet mai vag insa dulce, suav, grif mai scurt si mai lat.
Cam astea sunt principalele deosebiri intre cele doua.

| Chitarist a răspuns:

Pai atunci iti mai ramane doar griful ca diferentiar.lung,subtire? acustica.lat,scurt? clasica.si ai face bine daca e clasica sa'i pui doar corzi de nylon, iar daca e acustica, toate corzile sa fie de metal happy

| 13 a răspuns:

Nu conteaza corzile din ce materila sunt.corzile de plastic sunt mai ieftine de aceea se pun in loc de corzi metalice. daca ai griful lung si subtire e acustica. poti sa compari pe net cu alte chitari acustice

| Seraph14 explică:

Bine dar eu am o chitara (Hora) care are corzile 1, 2, 3 din metal ia corzile 4, 5 si sase din nylon asta ce fel de chitara mai e?

Răspuns utilizator avertizat