| allthegoodnamesaregone a întrebat:

Care sunt diferentele dintre o chitara electrica si una electro-acustica?

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cea electrică foloseşte din plin vibraţia corzilor pe când cea electroacustică foloseşte calitatea sunetului de acustică ( deci totalitatea suportului rezonant ) care este calitativ superior celei electrice pentru care corpul reprezintă doar un suport pentru corzi ( mă refer strict la sunet, nu la design ).

| RockaruL a răspuns:

Pai cu acustica si clasica se canta de obicei muzica mai lenta, pe cand cu electrica se canta intr-un ritm mai alert! De obicei acustica nu se baga in amplificator(statie) decat daca e cum ai spus tu:electro-acustica, dar sunetele intre chitara electro-acustica si chitara electrica nu sunt la felwinking