| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt toate melodiile si albumele trupei Specii? Nu ascult de mult, nici nu stiu prea multe despre ei, dar imi plac versurile, mesajele lor, tot.

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Specii au scos in total 3 albume:
Amenintarea Maimutei(impreuna cu Kazi Ploae)
https://www.youtube.com/watch?v=rbkuj9qtcsk&list=PL6AEE1E8B35157548

Imperiul Lianelor(impreuna cu Kazi Ploae)
https://www.youtube.com/watch?v=JPqOr7aOOHg&list=PL7DBC2933DD98D390

Usile(vol1)
https://www.youtube.com/watch?v=W7mJrvLBR1o&list=PLCC0FF8181D6BB19E

18 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Nu mai visati copii, nu muzica va face sa va drogati ci propria voastra curiozitate/predispozitie genetica la consumul de anumite substante/problemele din viata de zi cu zi. Totul are o cauza o cauza aparenta si una REALA.
Ascult genul asta de muzica de mult timp si culmea nu am incercat nimic si nici nu pot spune ca am vreo curiozitate in ceea ce priveste subiectul asta, din contra vad mai clar anumite lucruri si auzind prin ce experiente au trecut ei in perioada Specii, m-am lamurit ca drogurile pot insemna un sfarsit de drum pentru multi. Cum a mai zis cineva mai sus daca analizezi mai cu atentie melodiile lor, poti gasi la multe un mesaj chiar pozitiv.
Jocul ielelor, Masina Timpului, Banii, Hotelul pentru scriitori netrebnici,'Special', etc.

| Deaad a răspuns:

Ai grija cu Specii.
Prin muzica lor, lumea intunecata, adica drogurile incepe incet incet sa se infiripe in mintea ta si devi din ce in ce mai interesat de ele.
Am fost obsedat cu Specii in trecut si m-am oprit la timp din aceasta obsesie, ca mai aveam putin si incercam cocaina.Iar dupa venea eventual heroina si as fi fost terminat.

Mai ascult ocazional, dar nu atat de mult ca inainte.

| kari0na a răspuns (pentru Deaad):

Ba voi sunteți prosti? Cum va poate influența o trupă? Ce sa ascult Ian? Rava?

| Aslam a răspuns:

Dupa cum a spus si Deaad, ai grija cu Specii. big grin
Daca esti copil, nu-ti recomand sa asculti aceasta trupa, pentru ca, mesajele din piesele lor fac referire la droguri.
Copii sunt influentati foarte puternic de muzica, mai ales de muzica rock si rap. Nu-ti zic sa nu asculti, dar incearca sa ramai doar un simplu ascultator, nu incerca sa le copiezi stilul si modul de viata.
Iti recomand sa asculti Haarp Cord, in aceasta trupa este si Dragonu AK-47, fost membru al trupei Specii.

| Deaad a răspuns (pentru Aslam):

Sunt unii care ii cred pe cei care se apuca de droguri din cauza Specii ca fiind cretini.
Dar muzică aia e foarte influentabila.Are o magie deosebita in ea.(asta înseamnă muzică adevarata)
Cred ca sunt foarte multi care s-au apucat de droguri din cauza lor, nu numai copiii, desi ei sunt cei mai predispuși la asta.
Nu degeaba e vorba aia:"Toată tara s-a prăjit pe Specii".

| kari0na a răspuns (pentru Aslam):

Ba doamne

| DoarAlin a răspuns:

Am 15 ani, cat de mult m-ar putea influența trupa asta? Si Parazitii canta despre droguri, dar nu m-au influențat niciodata.

| anonim_4396 explică (pentru DoarAlin):

Cu nimic, n-as crede ca te influenteaza cu ceva. Ei s-au ajutat de droguri pentru evolutie Spirituala, si-au bagat foarte multe rahaturi, cel mai mult s-a indopat Dragonu, ceilalti 3 au stiut sa puna frana si cred ca inca trag, gAZAh, Kazi si Chimie. Daca citesti printre randuri, si sari drogurile chiar iti transmit mesaje puternice piesele lor, oricum s-a sfarsit de la Imperiul Lianelor vremea speciilor, parerea mea.

| Deaad a răspuns (pentru anonim_4396):

"oricum s-a sfarsit de la Imperiul Lianelor vremea speciilor, parerea mea."
Adica, dupa parerea ta, Usile e un album de ****?

| anonim_4396 explică (pentru Deaad):

Nu neaparat, dar pe bune, mesajele au slabit. Dar imi plac mai mult bucatile lui Chimie pe "Usile".

| Deaad a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru mine, Usile, e un album pe care Dragonu exceleaza.
Chimie nu-mi place pe Usile.
In schimb, imi plac mult albumele lui solo.

| anonim_4396 explică (pentru Deaad):

Pentru ca are stilul de jazz te linisteste. Mie nu mi se pare deloc ca exceleaza Dragonu pe Usile, oricum, Dragonu e dus de mult, l-a corupt incuiatul de cedrea, dar a fost si vina lui cand n-a stiut sa puna frana si mai ales cand s-a apucat de droguri. Multi spun ca muzica lor o faceau drogurile, pe deoparte adevarat, ajutau la jocurile alea de cuvinte, dar i-au distrus, Chimie la mic check inca mai visa la "Specii".

| Nitroblast a răspuns (pentru Deaad):

Mai sunt si alea nelansatewinking, ca si Lipsa 47, Tacerea, Speciile lui Dragonu, Tetha, Jocul Ielelor, Mecanismul Perversiunii, Serpii (aia nelansata, nu aia din Usile), Necuvintele, Banii, Golaneala, Antetul Cunoasterii, facute in perioada imediat dupa Imperiul Lianelor. Pe majoritatea (cred ca doar una sau doua sunt cu Bean si Chimie) e doar Dragonu. Pur. Tetha, Lipsa 47, Speciile lui Dragonu, astea sunt atat de... brute ca sa spun asa. Hardcore la propriu.

| Deaad a răspuns (pentru Nitroblast):

Le stiu pe toate.
Dar a întrebat de albume, iar ca albume au scos practic doar 3.

| Deaad a răspuns (pentru anonim_4396):

Domnule OtusPhilosophium,am uitat sa iti spun o mica observatie, stiind ca tu esti un national-socialist inrait si foarte foarte strict cu privire la chestiuni rasiale, practic, un caine a lui Hitler:

Cred ca stiai pana acum ca, Kazi Ploae e evreu si Dragonu tigan nu?
laughing

| anonim_4396 explică (pentru Deaad):

Orice rasa in afara de cea a evreilor poate obtine Iadul lui Satan. Si despre Kazi Ploae, c-a zis dragonu' ca-i evreu nu ma incalzeste cu nimic, are si el niste pasaje care sa te duca cu gandul c-ar fi evreu, dar isi uraste natia "nu stie repu' romanesc cand ma bateam pe bani in israel" sau "vrei sa-ti spun cum sa fii evreu? taie-mi o mana, lasa-mi dreapta", dar are si chestii care arata ca-i pare rau ca e evreu "abandonat de toti Zeii ca o secta" probabil stie ca fiind evreu nu va obtine vredata protectia Zeilor. Si multe altele "ce stii tu despre diavol, iti imaginezi cum se simte?" sau "ai grija la cine te inchini, eu am vorbit pentru ca am crezut dar o faceam spre zenit". Aici putem interpreta ca stie ca iehova e o minciuna, si totusi nu deducem ca e ateu, te atentioneaza sa ai grija la cine te inchini, deci e constient ca un Dumnezeu exista, dar nu dumnezeul xin. Si inca una placuta "am beat-uri in cuptor ca evreii". M-ai acuzat indirect de dezinformare, dar stai calm ca eu ma informez si reflectez inainte sa acuz sau sa comentez. Oricum ma oprisem din ascultat kazi, pentru ca a inceput sa ma plictiseasca.

| georgecristian47 a răspuns:

Amenințarea maimuței, Imperiul lianelor, ușile, și cel care va fi lansat mâineeeeee! Fu.ck darwin!