Întrebare recomandată | WayhaughtK a întrebat:

Cat de greu este sa inveti notele de la vioara?

1 răspuns:
| teajutcumpot a răspuns:

Salut, buna intrebare!

Orice lucru nou este un munte Everest, la inceput. Un varf care pare de neatins. Indoieli, intrebari, tendinte de a renunta. toate te vor incerca cand incepi ceva nou, mai ales ceva care nici nu iti este familiar.

Cele mai frumoase lucruri/realizari au fost obtinute intotdeauna dupa multa truda, zi dupa zi... saptamana dupa saptamana. nu exista alta cale... si nu ar mai fi atat de frumoase, daca ar fi o cale mai usoara. Pentru ca tocmai munca din spate le face sa fie mai savuroase.

Mi-e greu sa iti raspund direct la intrebare deoarece in situatia de fata, 'greu' este foarte subiectiv.

La fel de usor as putea intreba: "Cat de 'provocator' este sa inveti notele de la vioara?" si ar fi aceeasi intrebare, dar cu totul alt inteles.

Important nu este cat de greu este un lucru. Important este cat de mult iti doresti sa faci/inveti acel lucru?

Pentru ca daca nu iti doresti, chiar si cel mai usor lucru va parea dificil. Dar daca iti place asta, si iti doresti cu adevarat, acel 'greu' devine o 'provocare', o 'intrecere' zilnica cu ambitia ta, competitie in urma careia vei deveni mai bun/a zi dupa zi.

Si usor, usor, vei vedea ca nu mai este 'greu' sa inveti notele si ca devine chiar placut sa inveti ceva nou!

Foarte importanta este atitudinea fata de o situatie noua! Incearca sa privesti astfel de situatii ca pe oportunitati! De a deveni mai bun/a, de a invata ceva nou. etc... Vei vedea ca astfel viata devine mult mai frumoasa!

Succes!

Cu drag.