| Samy_9877 a întrebat:

Cati dintre voi mai asculta Rock? Din pacate rock-ul nu mai e ce-a fost si as vrea sa stiu cati dintre voi mai asculta muzica rock, intr-o lume dominata de muzica de proasta calitate si "cocalari".

Răspuns Câştigător
| JH a răspuns:

Eu ascult rock.De ce? E muzica ce imi pune sangele in miscare.Prin muzica rock gasesc si piese pentru stari diferite.Cand sunt trist imi pun o anumita piesa, cand sunt vesel ascult altceva, cand am chef de panarama pun alta piesa.Imi place rock`ul ador rock`ul.Imi da viata ma face sa ma simt eu. La baieram cand organizez eu chem rock`eri pun niste rock`areala sataneala si dai tata si hardeaza pana mori :X:X. E muzica.Mai toate genurile actuale si la moda au venit undeva din rock. Rock`ul e foarte complex. Exista balade care te linistesc, exista pop rock (rock sociabil cum ii zic eu), heavy metal (rock`areala sataneala :X laughing ), ma rog si alte sute de categorii ale rockului care nu prea sunt cunoscute (gothic metal, gothic rock, hatecore, hard rock, coutry rock, trash rock, folkrock, folkcore, electro-rock, emocore, hardcore punk.si mai sunt da nu`mi trec chiar toate prin cap), de aceea permite o libertate enorma in muzica ce vrei sa o asculti. Rockul e muzica. O chitara pe armonie bine pusa, o chitara solo, o chitara bass si un set de tobe.si bineinteles o voce buna.Nu e mult, nu e greu, dar e muzica. Nu se asculta rock pentru ca nu e mediatizat. Nu se poarta domne`, ce stim noi. Dar din fericire in fiecare oras in care am fost am gasit un mic bar sau ceva unde se asculta rock, se aduna rockeri si se simte lumea bine. (macar atat sa gasim in Romanica asta). Nu e mediatizat, nu e apreciat. In anii `70 `80 toata lumea stia ce`i aia rock (eu sunt nascut in `93 ...deci nu am prins, dar stiu ). Acum toti condamna rock`ul, dar nu au ascultat nici macar o piesa rock. Pentru ei rock=bubuiala pe tobe, rock=Satana. Da! Sunt si piese rock care e o bubuiala pe tobe si un acord pe chitara si unu face "scream" pe niste versuri. Dar nu toate piesele rock sunt la fel. Da! Sunt si rock`eri satanisti, sunt si trupe sataniste, dar nu toti sunt le fel.

Ca o generalizare. Rock`ul e viata mea, e ceea ce simt eu, e aceea ce ma trezeste, ce ma adoarme, ce ma pune in miscare. Si din orice cocalar poti scoate un rock`er adevarat (care stie sa aprecieze rock`ul sa asculte rock`ul sa-l selecteze si sa stie si ceva istorie rock trupe cum au aparut etc) in 2-3 ani daca stii cu ce sa incepi in crearea lui de viitor rock`er.

13 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Rockul bun e constant. Nu mai e ce-a fost din cauza prostiei omeneşti. Eu din metale, soft rock, jazz sau chiar clasică nu ies.

Cât de terminat spiritual poţi fi să consideri râgâielile alea de club sau manelele ca fiind muzică.

| ELD a răspuns:

Nu Ma Baglaughing)nu ascult si ai dreptate in privinta calitatii muzicii din ziua de azihappy. Pa`pa!

| mihaibrasov a răspuns:

Eu ascult rock, dar mai mult alternative rock si punk.

| liongirl a răspuns:

Bună!happy
Eu ascult rock.Asta este...fiecare are gusturile lui şi propria părere despre rockeri.Toată lumea spune că rockerii sunt nişte împuţiţi, nesimţiţi, drogaşi, satanişti şi proşti; când de fapt şi de drept există de 10 ori mai multe persoane cu aceste defecte în muzica de toate genurile.Nu ai ce să faci, cred că totuşi...este cam unicul gen de calitate, ceva ce nu ai cum să-l copiezi, dar în fine.oh go on
Bye!kiss

| Slavian a răspuns:

Eu ascult Rock, si imi place foarte mult. Consider Rock-ul cel mai bun gen de muzica din lume.

| madalinaaa89 a răspuns:

Pai, dupa cele spuse de ''t3n13'' nu cred ca as mai avea ceva de adaugat.
poate doar ca eu m-am nascut in 94laughing

| KryssuxD_9221 a răspuns:

Ai dreptate... odata cu aparitia astora hanah banana, jonas sisters si alte porcari s`a cam dus rock`ul.Acum toti canta rock draga ca de...suntem tari, dar rock`ul adevarat se stie care e si numai adevarati iubitori il ascultawinking chiar nu inteleg cine a fatat manelele straight face

| Asdfasdefta a răspuns:

Eu ascult rock! De fapt, toti cei pe care ii cunosc asculta rockbig grin
(M-a facut Dumnezeu muzica:
-am dat din picioare si a iesit dance-ul
-am dat din cap si a iesit rock-ul
-m-am c***t si a iesit maneaua) tongue

| Aiwendil a răspuns:

Eu mai ascult. happy Nimeni nu stie ca sunt rockerita pentru ca nu o arat.Asa e.Rockul nu mai e ce a fost odata.Pacat!
Bye!

| georggyy a răspuns:

Hey! Sunt multe melodii ciudate. dar si muzica pop e okwinking

| TheKiller a răspuns:

Eu ascult rock si hip-hop.

| Zuzu_8050 a răspuns:

Rockul va fi intodeauna acelasi si va reda mereu aceleasi stari.ma refer la rockul de calitate.

| ioana_3916 a răspuns:

Eu ascult Rockhappy