| Denisaa a întrebat:

Ce credeti ca este mai frumosthinking: chitara sau vioara.
Acum ca merg la liceu, as vrea sa invat sa cant la un instrument, dar nu stiu ce sa alegthinking
Dupa parerea voastra care este mai usoara?
Mulțamhee hee

Răspuns Câştigător
| Marcela a răspuns:

Chitara este mai frumoasa dar
acum depinde ce iti place tiewinking

15 răspunsuri:
| Mary Marry a răspuns:

Ambele sunt foarte frumoase.
Dar la chitara.Chitara e usoara.Eu in toamna asta o sa imi iau o chitara si o sa fac cam vreo 7 ore cu un profesor in rest o sa invat singura.(ma duc la liceul meu, la Dinu Lipatti la profesorul de chitara).
La vioara daca nu ai facut inca de mic, adica 5-7 ani atunci nu prea mai ai cum sa canti bine la ea, deuarece este cel mai greu instrument posibil.Deasemenea trebuie sa ai un auz extraordinar la vioara.Trebuie un auz format, iar ista se tot formeaza de cand esti mic.
Deci la vioara numai daca vrei asa sa canti de na ca sti si tu sa canti cateva cantecele la vioara, dar daca incepi de la varsta asta viioara nu o sa ai cum sa canti niciodata balada lui Ciprian Porumbescu.
http://www.youtube.com/watch?v=Aayw9ljwzK8
Intelegi ce zic...
Deci la chitara.Si crede-ma eu stiu ce zic.
Cum am spus eu sunt la Liceul de Muzica Dinu Lipattu din Bucurest.Sunt din clasa intai la pian principal si acum trec in clasa a 7-ea, asa ca stiu ceea ce vorbesc cand e vorba de instrumente si muzica in general.
Pa, si succes cu CHITARA!

| cornculapte a răspuns:

Mie imi place mai mult chitara, dar conteaza acum care iti place tie mai mult. Care este mai usoara nu stiu, pentru ca nu cant la nici una dintre ele. Planuiam si eu sa invat, dar n-am avut posibilitatea inca.

| Ea12345 a răspuns:

Sa faci muzica e foarte greu, indiferent de instrumentul ales.Eu as opta chitara.SUna mai bine, si poti invata mai repede.tongue
Succes!kiss

| RXN a răspuns:

Am cantat la vioara cand eram mica, dar m-am lasat pentru ca nu-mi placea si ma nenorocea gandul ca trebuie sa cand intr-o orchestra.rolling on the floor
Acum cant la chitara.Personal,prefer chitara, probabil pentru ca-mi permite sa fiu si putin mai violenta.blushing Eu iti recomand chitara, mi se pare mai usoara, dar tot trebuie multa munca.happyIn plus, vei avea parte de cantari in tabere, trenuri, excursii, pe plaja, langa focuri de tabara.
Oricum, cel mai bine e sa le incerci pe amandoua cateva saptamani ca sa te hotarasti.happy
Bafta la invatat.>big grin

| Mariaa a răspuns:

Chitara happy
vioara scartaie laughing

| LuS[z] a răspuns:

Mai usoara? Sa stii ca fiecare instrument e dificil in felul sau. Tie doar trebuie sa iti placa si sa ai rabdare ca sa-i deprinzi tainele big grin.
Eu ti-as recomanda vioara dar acum stii cum e. Ramane la latitudinea ta.Succes big grin

| Abcfunny a răspuns:

Chitara :d

mira
| mira a răspuns:

La acesta varsta nu are rost sa alegi vioara.Este un instrument greu si pretentios.Alege chitara, se potriveste ocaziilor de divertisment in cazul in care nu atingi performanta.

| xtina a răspuns:

Chitara!

| Aysa19 a răspuns:

Deci uite fiecaruia caracter persoana i se potriveste un instrument, iar daca il alegi pe cel potrivit nu conteaza cat de greu e sa inveti dar tu in inveti mult mai usorhappySa zicem de chitara:esti o fire impulsiva rebela cu un temperament mai dur... Da chitara e pentru tine! Vioara:esti o fire blanda, gingasa foarte linistita ssi visatoare cu un caracter si temperament intelegator foarte linistit atunci vioara! Tine cont de astea sincer te vor ajuta sa inveti cu drag sa te regasesti in ele!

| Alice_6278 a răspuns:

Nustiu cati ani ai dar as zice ca chitara.Invatz si eu la muzicaa si dupa auzul meu muzicaal kitara suna extraordinar.Nici vioara nu suna urit dar pur si simplu este ft komplikat sa cati la ea si chiar de ai vrea sa kintzi la vioara ar fi trebuit sa incepi din kl. 1. Parerea mea este sa alegi chitara.;. sa ai o zi happy big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vioara! E cel mai deosebit instrument dupa mine, si romantic dar si cel mai greu, eu chiar imi doresc sa cand la o vioara cu atata ardoare...insa nu imi permit...

| daemonsky95 a răspuns:

Cu adevarat, vioara este mult mai grea decat chitara, astfel incat "acolo unde apesi cu degetele" adica pe fret-uri, acestea nu sunt delimitate ca la chitara, deci iti va fi mult mai greu sa te acomodezi cu pozitia degetelor mainii stangi(daca esti dreptace), si cum spuneau si altii, ar fi trebuit sa te apuci de vioara de la o varsta frageda.Cant de 4 ani la chitara, si recunosc in primul an a fost cel mai greu, si de ce sa nu spun adevarul, putin plictisitor, insa cu vremea iti va placea ce vei auzi, astfel vei canta din dragoste pentru instrumenthappy. Iti urez succes, orice instrument ai fi ales!

| Lario a răspuns:

Ambele instrumente sunt minunate. Mie mi se pare mai usor sa inveti sa canti la chitara, dar cred totusi ca depinde de la om la om. Nu exista o regula generala. Eu merg la lectii de chiatara la Boem Club. Sunt foarte incantata, mai ales pentru ca am o profesoara foarte draguta, care face totul sa para mult mai simplu.

| Bianca_Ivan_1990 a răspuns:

Ti-as recomanda vioara este foarte cautata si daca o stapanesti bine poti ajunge precum amadeus sau alexander riback vioara este foarte frumoasa depinde ce preferi dar sa stii ca vioara de multe ori este cea mai cautata poti canta muzica clasica sau populara