| Summoning a întrebat:

Ce formatii de black metal nu au treaba cu satanismul?

Răspuns Câştigător
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Dude, oameni şi oameni.
Unii nu ar face asta, alţii da, nu-i băga pe toţi în aceiaşi oală pentru că nu toţi sunt la fel.

9 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Dacă-ţi place muzica black metal, însă nu o asculţi că ai auzit tu că ar avea legătură cu satanismul, şi nu vrei să faci păcate, îţi sugerez să asculţi altceva.
Black metal-ul pur şi simplu nu-i pentru oameni care cred că merg în iad dacă ascultă chestii neortodoxe.

| Raynn a răspuns:

Sunt doar cuvinte goale oricum, de obicei trupele "sataniste" folosesc tema doar pentru shock valuea. Cum a spus si woodenpints, daca te deranjeaza satanismul, nu ai ce cauta cu black metal.

| Summoning explică (pentru Raynn):

De incendiile de biserici in norvegia ai auzit? doar de imagine ti se pare?

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Summoning):

Dude, oameni şi oameni.
Unii nu ar face asta, alţii da, nu-i băga pe toţi în aceiaşi oală pentru că nu toţi sunt la fel.

| Raynn a răspuns:

Da, ale lui Varg Vikerns, de asemenea a si omorat lead singerul de la o alta trupa de black metal, Euronymus sau ceva in genu parca, posibil sa gresec.

Am spus ca de obicei sunt cuvinte goale, nu intotdeauna. Nu am chef sa intru in certuri religioase, dar pe asta vreau sa o zic. Pentru ce sa dai bani sa construiesti biserici imense pline cu icoane de aur si atent pictate, cand ai putea foarte bine sa donezi bani respectivi cauzelor umanitare si credinciosii sa se roage in propia casa.

| Summoning explică (pentru Raynn):

Nu e singurul membrii si fanii unor formatii de black metal au incendiat in jur de 50 biserici.Deci ci se pare un lucru normal sa incenidieze bisericile doar fiindca nu au folosit banii pentru cauze umanitare?

| Raynn a răspuns (pentru Summoning):

Pare rau daca a sunat ca si cum as fi cineva care crede ca incendierea bisericilor este un lucru corect. Nu, nu cred asta, doar ca sunt un pic impotriva generalizarii unui gen muzical, in special metalul care nu are o reputatie asa de grozava, doar din cauza unor fanatici. Sunt insa trupe cu un oarecare mesaj satanist, numai tin minte care, a rupt o bible pe scena, iar apoi in interviu a recunoscut ca este exclusiv pentru spectacol, pentru imagine. Powerwolf Bible of the Beast are un mesaj mai mult sau mai putin satanic, dar mi se par mai mult comici decat altceva, nu o iau in serios. (power metal, nu black totusi)

| MaryaLovGD a răspuns:

Formatia asta o asculta o prietena de-a mea : Bobaflex si ea zice ca e impotriva satanismului. Sper sa te fi ajutat. Sa ai o zi frumoasa.

| PotoroacaAndrei a răspuns:

Sfatul meu este sa nu mai spui nimanui ca asculti sau ca doresti sa asculti black metal esti o rusine.