| anonim_4396 a întrebat:

Ce gen muzical canta Sonic Youth? Ca as spune ca- noise, dar e mult mai melodios de cat noise...Multumesc

2 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Inital parte a curentului underground "no-wave", Sonic Youth a avut parte de o cariera lunga si intensa, cu nu mai putin de 14 albume de studio, reinventand rock-ul din underground si influentand ulterior o intreaga noua ramura de trupe punk, alternative si experimentale, precum Nirvana, Placebo si Pavement

| Andreea_8014 a răspuns:

Alternative rock
Experimental rock
Indie rock
Noise rock
No wave
Post-punk