| heliu a întrebat:

Ce inseamna heliu? si de unde pot sa-l iau?

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Heliul e gazul ala. care daca il inhalezi incepi sa canti ca justin bieber!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Înseamna ca este un gaz este mai usor decat oxigenul si azotul, cei doi compusi de baza ai aerului. Cat despre unde poti gasi heliu, ar fi o solutie la firmele care se ocupa de decor cu baloane cu heliu, in rest sunt butelii cu heliu care se livreaza doar pesoanelor juritice.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

L-ai pus ca username si nu stii ce este? Heliul este un gaz usor, folosit si pentru umplerea baloanelor si nu am auzit sa se vanda in vreun magazin. Numai bine!

| Bunny a răspuns:

Tu nici nu stii ce inseamna si vrei sa si cumperi?rolling on the floor? In fine.heliul e un element chimic gazoz care se foloseste de obicei la umflarea baloanelor.Stiu ca unii comedianti mai foloseau heliu pentru a'si face vocea pitigaiata. Dar nu am auzit sa se vanda pe undeva.Probabil ar fi undeva la circ sau ceva sa aiba legatura cu baloanele. Sper ca te'am ajutathappy.

| adriangabor92 a răspuns:

Heliul este elementul chimic cu numărul atomic 2 și este reprezentat prin simbolul He. Este un gaz monoatomic inert, incolor, inodor, insipid, ce este primul în grupa sa în tabelul periodic al elementelor. Are cel mai scăzut punct de fierbere și cel mai scăzut punct de topire dintre elementele chimice și se prezintă doar în stare gazoasă, în afara unor condiții extreme. il cumperi de aici http://www.firmeproduse.ro/tag/produse/heliu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o substanta chimica pe internet poti gasi informatii despre heliu