| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti de castigatorul Eurovision 2015 piesa Suediei?

https://www.youtube.com/watch?v=-nbq6Ur103Q

SI cum apreciati prestatia si locul Romaniei?

Răspuns Câştigător
| Elena97M a răspuns:

Imi place piesa happy Mi-a placut inca de la selectia nationala a Suediei si imi doream sa reprezinte tara.
Preferata mea a fost Italia! Daca ma intrebi pe mine de ce a castigat Suedia eu tin sa cred ca e legat de faptul ca au avut o piesa mainstream. Se afla pe locul 3 la televot si pe locul 1 la juriu. Juriul a votat piesa care are mai mult lipici la topurile internationale si la radio, acesta e un nou criteriu.
Si da! Se voteaza geopolitic. Oricat de mult as vrea sa nu cred, asta e adevarul sad In timpul votului mi-am dat seama cat de multe tari vecine are Suedia spre deosebire de Italia!
In fine, mereu am zis un singur lucru: o fi votul geopolitic insa mereu castiga piesa care chiar merita, si la care te asteptiwinking De asta poti fi sigur.
Despre prestatia noastra nu am nimic de comentat, imi pare rau.

9 răspunsuri:
| Gregory a răspuns:

Salut! Mie nu-mi place. Nu merita să câștige Sudeia. Versurile sunt urâte. Au fost prestați mult mai bune, din punct de vedere vocal, deși piesele au cam lăsat de dorit. Favorita mea de anul acesta a fost Grecia. Prestația României a fost bună, dar cam era de așteptat să ieșim pe un loc așa de jos, datorită concurenței destul de strânse. Oricum, este o performanță faptul că au ajuns în finală. happy

| 愛日本 a răspuns:

Imi place, m-am bucurat foarte mult ca a castigat Suedia si nu Rusia.Desi mi-ar fi placut Italia,nu prentru melodie ci pentru tara, Suedia mi-a placut pentru melodie, cu Rusia nu am nimic, doar ca nu mi-a placut deloc melodia ei.
Romania nu avea ce sa caute acolo cu melodia aia, nu este pentru eurovision si foarte multi oameni au zis asta, inclusiv multi straini. Locul 15 este foarte satisfacator pentru aparitia de anul acesta.
Desi multi zic ca nu e corect, ca e mai mult politica si ca Romania trebuia sa aiba mai mult, pai noi suntem corecti?
Ar trebui sa ne voteze strainii, daca piesa e atat de buna, nu diaspora.

| Doub a răspuns:

Eurovision nu mai e de foarte mult timp un concurs de muzica. Nici macar nu stiu de ce participam, nu are sens.

| AvalohAlyn explică (pentru Doub):

De ce crezi asta? Da, se voteaza mai mult geopolitic dar totusi a fost un show cu 27 de melodii.Melodia Suediei e buna zic eu.Tie cum ti se pare?

| Doub a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da, mi se pare ok, dar totusi... s-a votat praf.

| aumih16 a răspuns:

Nu a fost tara mea preferata dar din cate stiu s-au pus cote pe piesa asta poate de asta a castigat era inca dinainte de concurs aleasa tara asta se stia cumva ca va castiga el nu stiu cum sa zic spun oricum cum zice spune lumea de mai jos ca numai este demult eurovision un concurs cum era candva asta este voturile geopolitice sunt de vina din pacate dar ce este de facut in privinta asta dreptate nu se poate face

| aumih16 a răspuns:

Asa sa stiti de acum ca la eurovision sunt niste cote e si asupra acestor cote se aleg piesa si reprezentantul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot Suedia a câștigat? Și parcă văd că am fost din nou pe locul al doisprezecelea.

| Gregory a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai grav... am ieșit pe 15. big grin