| greyhound a întrebat:

Ce parere aveti de talentul poetic al lui Alex Velea, acest Shakespeare contemporan, creatorul unor expresii nemuritoare precum "fierbinte ca Sahara", "cremwursti cu mustar", "sunt fresh, am cash, beau un fresh" sau "boom shakalaka"?

Răspuns Câştigător
| Maryaa15 a răspuns:

E poetul, pardon cantaretul meu preferat. îl ador, îi stiu toate pisele pe de rost. Îmi plac metaforele pe care le foloseste in fieacare opera pe care o creeaza. Un adevarat artist.
PS : Vand si postere cu el, am cateva sute.

| Maryaa15 a răspuns (pentru Maryaa15):

Buna, stiu ca e de ceva timp postarea, dar mai ai postere cu el de vanzare? big grin Sper ca vei vedea si imi vei raspundewinking!

30 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Chiar trebuie să am o părere despre fiecare "cântăreț-poet" de la colțul străzii?
Personal nu-mi place. (am să mă rezum la atât)

| CautNume a răspuns:

Alex Velea este pur si simplu un inger, un talent incontestabil.Comparatiile si metaforele gandite de el suna extraordinar cantate pe melodiile, desigur, tot de el compuse.
Te rog, doar asculta asta http://www.youtube.com/watch?v=uwhcbyV7a3w
Vocea lui transimte atata emotie.Versurile, si ele, sunt unele aparte.Sa nu mai spun de aspectul lui fizic, deosebit si el.Alba-ca-zapada e invidoasa pe pielea sa de un alb imaculat.
Oh, dar ce tot vorbim noi aici, Alex Velea nu poate fi descris in cuvinte, e ceva peste puterea omului de a intelege, e ceva mirific.

| BlackWaltz a răspuns (pentru CautNume):

Da, in sfarsit un om care ma intelege. Un adevarat cunoscator de arta.Cuvintele tale despre idolul meu m-au impresionat profund. Nu vrei sa facem si un fanclub pentru artistul Alex Velea?

| CautNume a răspuns (pentru BlackWaltz):

Sunt de acord.Pe hi5 sau pe Facebook? Oricum, nimic nu este de ajuns pentru a ne manifesta multumirea noastra fata de el, doar pentru simplu fapt ca exista si ne face vietile mult mai frumoase.Pacat de el, ar trebui sa fie mult mai promovat, dar in tara asta n-ai cu cine.Sunt numai satanisti ce nu-l pot intelege pe idolul nostru.

| BlackWaltz a răspuns (pentru CautNume):

Asa este. Pletosi nenorociti care habar n-au ce inseamna muzica, arta, cultura. Cat despre fanclub, zic sa facem mai multe poate chiar si un blog dedicat lui si a multor altor asemenea artisti si oameni de cultura ai Romaniei.

| greyhound explică (pentru CautNume):

Ar trebui sa facem o petitie, sa se ridice un monument sau sa se redenumeasca cateva strazi in cinstea lui, sa fie introdus in manualele scolare...
Velea pana la moarte au au au!

| CautNume a răspuns (pentru greyhound):

Ce monument? Tara asta nu trebuie sa se numeasca Romania, ci Alex Velea!

| Thunderstruck a răspuns:

Are tot respectul meu!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Un poet modern excelent, mai ceva ca Nichita Stănescu şi cuburile lui...

| DarkOrbitMoon a răspuns:

"Cremwursti cu mustar"asta e buna.rolling on the floor

| Naяutσ a răspuns:

Nu uita de Fram urswul polar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Versuri absolut penibile de la un tip absolut penibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ok.

| fadnox a răspuns:

Aşa-i, în cazul ăsta cel puţin

| Dragosdoar a răspuns:

Dar cum ai putut uita de astea"Aseaza-te in patru labe ca vreau sa te aud
No, no, nu vreau sa te ud''

"Imi vine sa plec hai hui sa fiu hight
Dar n-am cui sa-i spun ca ma spargi in doua"

| greyhound explică (pentru Dragosdoar):

happy ) nu le stiam pe astea

| DomnişoaraClannad a răspuns:

Îmi placea l-a început cănd încă n-avea fite şi nu-şi lua lumea-n cap.

| dodicuta a răspuns:

Shakespeare? Nu e in stare sa cante live! Si nu el a facut melodiile.

| comsacodrut a răspuns:

O parere destul de proasta deoarece versurile sunt foarte simple, simple de memorat, orice copil le-ar putea face .....etc.Un artist destul de slab

| ILoveWeekends a răspuns:

Are talent, imi place mult de el si descarc toate melodiile sale. Nu exista melodie de a lui Alex Velea care sa nu fie in top, corect? happy

| greyhound explică (pentru ILoveWeekends):

Iarta-ma dar nu-mi dau seama daca esti sarcastica

| HeiligKreuz a răspuns:

Dovada ca divinitatea exista.Tot Pink Floyd-ul, Alice In Chains-ul si Pearl Jam ar putea sa-si screme creierii o luna si tot n-ar scoata ceva macar pe jumatate din "super femeie, frige frige, nici o cisterna cu apa n-o stinge."

| BogdanMotiu a răspuns:

Ce ai cu Alex?
Canta fain, are succes si versurile nu is facute numa de el, is facute de hahaha prodaction

| Duucu a răspuns (pentru BogdanMotiu):

Nu căntă fain
Nu are succes
Versurile sunt proaste
Hahaha production*, englezilor

| greyhound explică (pentru Duucu):

Are succes, tocmai asta e frustrant

| Duucu a răspuns (pentru greyhound):

Mai mare succes au avut Queen.

| greyhound explică (pentru Duucu):

Hai c-ai zis-o, o fi pacalit el cativa fraieri pe aici pe la noi dar pana la Queen...
Ce naiba, nici nu merita mentionat in aceeasi idee cu Queen