| Breakingthehabittonight a întrebat:

Ce parere aveti despre manele? manelisti?

Răspuns Câştigător
| Ancestralsoul a răspuns:

Manelele nu sunt muzica, sunt o umplutura care are succes datorita inculturii aproape generalizate care loveste in poporul roman de ceva vreme.Nu ca ar trebui interzise, dar mi se pare abject ca sunt promovati ca artisti toti incultii, inaptii care nu stiu prea bine ce inseamna muzica si limba romana, care nu au un comportament adecvat si nu contribuie cu ceva la dezvoltarea cultural-artistica a acestei tari.Ca exista libertate si fiecare asculta ce doreste nu contest, dar ar trebui sa fim mai selectivi, sa nu digeram orice rahat, sa nu ne improscam cu dejectiile altora.In sine curentul manelist denota nivelul nostru cultural, fara suparare, fara resentimente, dar asta este adevarul.Cat despre manelisti ce sa zic sunt si ei oameni, dar ar trebui sa fie mai deschisi la altceva mai educativ.Am multi prieteni buni care sunt manelisti, dar la mine in casa nu se asculta asa ceva, nu agreez distractiile cu manele.Am reusit ca pe unii dintre ei sa ii fac sa inteleaga adevarata muzica.Niciodata nu vom putea compara "artistii manelisti"cu adevaratii artisti. E o moda daunatoare pe termen mediu si lung. Dar cum spunea si marel poet Tudor Arghezi:"Daca prostia ar durea as vedea multi oameni legati la cap"

25 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

O „muzică" idioata pentru oameni la fel de idioţi. „Muzica ţine de gusturi" e una dintre cele mai tâmpite şi mai false afirmatii cu putinţă, asculţi ce şi cât te duce capul, ăsta e singurul adevăr. Pot da exemple pe versuri. Tu chiar crezi că cineva care ascultă Guţă e mai cu cap decât cineva care ascultă spre exemplu Iron Maiden - Ghost of the Navigator(un exemplu)? Sau cineva care ascultă aceiaşi melodie e mai profund decât altul care ascultă Dan Spătaru - Te aşteaptă un om sau Louis Armstrong, Frank Sinatra etc? Asculţi cine eşti şi majoritatea se zbate în superficialitate şi prostie lucie(sau măcar ignoranţă). MUZICA ESTE IMPRESARUL INTELECTULUI UMAN!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Am o parere proasta despre ambele categorii!

| Petronela a răspuns:

Le urasc manelele si ii urasc pe manelisti

| pitikaaaa a răspuns:

Ii urasc.winking
vb lui @blackandwhite
Să îşi ţipe durerea, iubirea, viaţa, banii, femeile şi duşmanii dar sa nu mai aud de ei:-&
Apar la Tv si sunt promovati desi sunt niste rromi, incultihappy
Acum sa fim seriosi dc mai la toti artistii romani se simte criza si la ei nu? Fiindca muzica lor e promovata de foarte multi copii miciwinkingcare danseaza din buric mi se pare o porcarie.
Nah stii vorba aia "spune-mi cu cine umblii ca sa iti spun cine esti" asa si aici"spune-mi ceasculti ca sa iti spun cine esti"
De exemplu manelistii cred ca rockeri sunt niste prostii care asculta o muzica foarte galacioasa si isi pierd vremea prin cimitire. E asa si rockeri cred despre manelisti ca sunt niste cocalari, inculti care arunca cu bani la petreceri i danseaza pe mese din buricwinking.

| Sill a răspuns:

Pai manelistii sunt niste babuinii idiotii, parliti care cred ca ai talent daca ai o voce cat mai de mata constipata si manelele sunr arme letale, cantece de ***

| The Epic Fail Guy a răspuns:

Aparent nu prea buna happy, cu toate ca este curent muzical... dupa unii.

| Ioana9769 a răspuns:

Nu am nimic cu ei si 'curentul lor muzical' atata timpl cat ei nu au nimic cu mine. Stilul meu e mai funky si de multe ori unii manelisti se uita ciudat si mai striga uneori ''BAHH EMO'', chiar daca nu ma cunosc.Si ma mai enerveaza cand aud, manele din parcare sau pe strada. Daca lor le place, nu trebuie sa le placa tuturor.
Nu cred ca sunt cocalari sau prosti. CRED CA SUNT FOARTE ENERVANTI!

| Andruta a răspuns:

Eu ascut manele... dar nu intelegh ce au unii cu maneaua. este un gen de muzica la fel ca toate celelalte.Vezi doamne sunt cantate de ``rromi``. asa si? Daca stau si ma gandesc ``rumanii`` sunt mai ai dracu decat tiganii... daca stai si asculti o manea de suflet parca te linisteste mai mut decat o piesa rock.nu am nimic cu rocku` fiecare asculta ce vrea pana la urma urmei.winking

| BυαHн ▀▄▀▄▀ a răspuns:

Naspa.:-& si manelele si manelisti.:-&

| εїз Ir εїз a răspuns:

Pai unele sunt faine, care sund "mai din vremurile noastre" dar unele chiar n-au niciun sens si sunt stupide. Unele Au si dezacorduri verbale si nu-mi plac.Sriu despre orice si o melodie ar trebui sa fie speciala dar nu intr-o zi filmezi la 2 videoclipuri ("de varza"). Manelistii sunt majoritatea rromi si barbatii te pot omori cu lalaielile lor la fiecare sfarsit de fraza.Femeile.hai ca mai merg dar unele sunt dragute happy. Nu prea ascult manele si nu prea sunt informata, scuze.
Funda?batting eyelashes

| vlad423 a răspuns:

Nu-mi plac deloc! si in rest no comment! adica nu vreau sa jignesc pe cinevawinking

| Ioananmt a răspuns:

Mie nu imi plac deloc mai demult erau mai faine dar acum vai toti sunt la fel

| KiddSimo a răspuns:

Pai eu sunt manelista.

dar nu pot sa spun ca sunt wow:O, moarta dupa ele.
nu.ascult manele ocazional la o petrecere ceva.
daca esti manelist asta nu inseamna neaparat ca esti cocalar sau ca esti prost... pur si simplu si manelele sunt un gen muzical. oricine e liber sa aleaga daca vrea sau nu sa asculte...parerea mea este ca la o petrecere cel mai mult de distrezi pe manelethinking

Parerea meathinking

| cssmirel a răspuns:

Ce aveti cu ei? nu sunt tot oameni ca noi toti

| cssmirel a răspuns:

Pana la urma manelele au fost imprumutate de la turci...batting eyelashes muzica tuceasca= manea

| parazit a răspuns:

Ursac manelele le detest si ma termin pe toti manelisti rromi

| LiGhT015 a răspuns:

Nu-mi pria place manelele mai mult ador muzica house happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manelele nu imi plac deloc (chiar daca o vreme mi-au placut), cat despre manelisti, nu am nimic cu ei. Daca acestia vor sa asculte si sa cante acest gen de muzica, eu nu pot sa-i condamn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să nu aud de ei!

Să îşi ţipe durerea, iubirea, viaţa, banii, femeile şi duşmanii dar să dispară din faţa mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste oameni simpatici si cool http://sp2.ro/3d342b

| pisoiul007 a răspuns:

Sa n-aud de asa ceva! nu toti anti-cocalarii asculta rock dar mie imi urla Ozzy toata ziua cand incep vecinii "cu maneaua" JOS MANELARIIIIIIII!

| danySLIPKNOT a răspuns:

Gay ass bitches, rock power! \m/\m/\m/\m/\m/\m/

| SixXx a răspuns:

Eu sincera sa fiu urasc menelele si tot ce inseamna ele de la "fara numar pana la ...stiu eu ce mai zic ei deci yahh!

| Macovei_Andrei_1998 a răspuns:

Maneaua din ziua de azi este o lalaiala fara sens și din punct de vedere muzical nu transmite nimic ci doar incultura si cocalareala, multi ascultă manele ca se cred șmecheri, fitosi cu masina bengoasa sau pur și simplu ca asa e "cool" inainte manelele erau ok oricum fiecare cu gusturile sale însă daca s-ar face o educație progresivă printre rromi mai ales va spun ca 90% ar asculta muzica pop sau rock la fel și în cazul unora dintre români care acum asculta manele.

| Panala2 a răspuns:

Intrebarea isi poate gasi raspunsul prin alta intrebare:
Care piesa vi se pare mai deplasata dintre cele doua?( Bineinteles ca o sa fie multi "anti manele" care o sa spuna ca sug ceva ca-si baga ceva in mama etc.) PS: Ce ati alege pentru un chef?
1.http://www.youtube.com/watch?v=Wws7mnMewPw
2.http://www.youtube.com/watch?v=5zwJoIFHhPQ
Si inca ceva, unde vi se pare ca ar aparea incultura manifestata in orice forma?
Ca unii dau din cap si urla ca descreieratii si mai stiu eu ce sau ca un tip are Mercedes si il invidiati?( Nici eu nu am Mercedes, merge si X6 mai pentru "cocalari", care unii dintre ei pot avea un IQ cu mult peste medie. Mai exista si manele care sunt exagerate din punct de vedere al versurilor dar sunt apreciate la un chef cand ai luat ceva la bord. Eu vorbesc de manele decente si care iti pot "incinge" picioarele :).